Trakonya Sokması Tedavisi

Sağlık, Trakonya Sokması Tedavisi

Trakonya Sokması Tedavisi

Türkiye denizlerinin tamamında bolca görülen, oldukçe zehirli olan Trakonya cinsi balık, amatör balıkçılara büyük zorluklar yaşatabilmektedir. Trakonya balığının küçük boyutlu olanları, büyüklerine göre daha fazla zehirlidir.

Öncelikli olarak amatör balık avına çıkmadan bu tür zehirli balıkları tanımanızda veya bilmediğiniz balığa direk dokunmamanızda fayda olacaktır.

Fakat yinede kazaylada olsa Trakonya balığının iğnelerinden biri vücudunuza battığında ilk olarak inanılmaz bir yanma ve yayılma hissi hissedeceksiniz. Bu noktada paniklemeyip zaman kaybetmeden aşağıda ki maddeleri uygulamanız, acının şiddetini azaltacaktır.

Trakonya sokmasında yapılacaklar nelerdir?

- İlk olarak sokulan elinizi hızlıca deniz suyuna sokup içinde hızlıca sallayarak patlamamış kapsülleri temizleyiniz.
- İkinci olarak sokulan noktada ki yaradan kan sağmak, bunun içinde elinizde temiz kesici bir alet ile sokulan noktaya ufak bir kesik atmanız gereklidir.
- Üçüncü olarak eczaneden alabileceğiniz amonyağı yara üzerine dökünüz. ( Yanınızda amonyak mevcut değil ise yara üzerine idrarınızı yapabilirsiniz ). Bu yara bölgesinin sızlamasını bir miktar azaltacaktır.
- Daha sonra yara bölgesini dayanabildiğiniz kadar sıcak su içerisinde bekletiniz, böylece zehrin yapısı bozulacaktır. Ve vücudunuzda kana karışma oranı azalacaktır.
- Son olarak en yakın sağlık kurumuna müracaat etmeniz gereklidir. Vücudunuzun zehre karşı alerjik bir tepki verebileceğini unutmayınız.

Üyeler "Trakonya Sokması Tedavisi" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın