Soğuk Suya Düşünce Ne Yapılmalıdır

Sağlık, Soğuk Suya Düşünce Ne Yapılmalıdır

Soğuk Suya Düşünce Ne Yapılmalıdır

Soğuk Suya Düşünce Ne Yapılmalıdır?

Normal koşullarda 37°C olan insan vücut sıcaklığının, ortam koşulları değiştiğinde vücut sıcaklığının 35°C altına düşmesi halinde hipotermi başlar. Genel olarak soğuk hava koşullarında, en önemlisi soğuk suya maruz kalmada hipotermi yaşanır. Soğuk suya maruz kalan biri, soğuk havaya oranla çok daha kısa sürede ısı kaybeder. İnsan vücudu en kolay baş, boyun bölgesi, göğüsün yan tarafları ve kasık bölgesinden ısı kaybeder.

Hipotermiye Girildiği Nasıl Anlaşılır?

Kişinin kol ve bacaklarında titreme, morarmalar, kalp atışında hızlanma, soluk alışverişinde artış meydana gelir. Soğuk suya maruz kalma süresi arttıkça vücut daha hızlı ısı kaybetmeye devam eder. Kazazedenin bilinci bulanıklaşır, his kayıpları artar ve uyku haline geçer. Vücut ısısının 28°C altına düşmesi durumunda kalbin çok fazla çalışması neticesinde işlevini yitirmesine, tamamen durmasına sebebiyet verir.

Peki Soğuk Suya Düşersek Ne Yapmalıyız?

İmkanımız varsa en kısa sürede sudan çıkmalıyız.

Kara yakın ise karaya doğru yüzmeliyiz, şayet yakın değilse yardım gelene kadar suyun içinde dizlerimizi göğsümüze çekerek mümkün olduğunca sabit kalarak beklemeliyiz.

Soğuk Suya Düşme Kazalarında İlk Yardım

Kazazede su yüzeyinden paralel bir şekilde tutup çıkartmalıyız. Böylelikle kazazedenin kalbini korumuş oluruz.

Nefes, nabız, bilinç kontrolleri yapılmalıdır. Gerekirse kalp masajı yapılmalıdır.

Kazazedenin ıslak giysilerini bir makas, bıçak gibi kesici bir alet ile çıkarttıktan sonra kuru giysiler giydirilmelidir. İmkan dahilinde ise battaniye ile kazazede sarılmalıdır fakat battaniye kesinlikle daha önceden ısıtılmamalıdır. Isıtılmış battaniye kullanımı kesinlikle kazazede için hayati bir hata olacaktır ki, kazazedenin vücudunda dolanan son sıcakkanın başka yönlere hareket etmesine sebebiyet verecek ve kazazedenin ölümüne neden olacaktır.

20°C kazazedeye müdahale için uygun sıcaklıktır. Kusma durumu olması ihtimaline karşılık kazazedenin başı yana çevrilmelidir.

Kazazedenin ağzından kötü koku gelmesi durumunda hiçbir şekilde yiyecek ve içecek verilmemelidir. Bilinci gelmiş olan bir kazazedeye ılık tatlandırıcılı içecek verilebilir. Alkol kesinlikle verilmemeli ve gerekli görüldüğü durumlarda kalp masajı harici hiçbir masaj yapılmamalıdır.

Üyeler "Soğuk Suya Düşünce Ne Yapılmalıdır" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın