Kamp Yaparken Vahşi Hayvanlara Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlık, Kamp Yaparken Vahşi Hayvanlara Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp Yaparken Vahşi Hayvanlara Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Balık avı veya hafta sonu gezintisi için kamp yapmaya karar verdiniz. Kampı kurdunuz, çadırlar hazır. Yemekler yeniyor.  Bir zaman sonra vahşi hayvanlar geldi ne yapabilirsiniz? 

Kampa Vahşi Hayvan Gelme Olasılığı

Ne Gibi Önlemler Alınabilir?

Kamp sırasında her türlü olay ile karşılaşabilirsiniz. Yabani hayvanlarla karşılaşma olasılığınızda oldukça yüksektir. 

Kurt;  Kampınızı ziyaret etme olasılığı düşüktür. Yeterince açlarsa kalan yemeklerden almak için gelebilirler. Eğer yakınınızda kurt gördüyseniz bilin ki en az 4-5 tane daha çevrenizde bekleyen arkadaşı vardır. Kaçmayı denemeyiniz. Yapacağınız şey yavaş ve sessiz hareketler ile arabaya binmek olmalıdır.

Ayı; Ayı daha çok tek başına olan insanlara saldırır. Vahşi hayvanlardan en tehlikelisi ayıdır. Kalabalık gruplara ayı saldırmaz. Sizi tek yakalarsa muhtemelen saldıracaktır. Tek başınıza dolaşıyorsanız ses yapınız. Karşılaşırsanız kaçmaya çalışmayın. Sizden hızlıdır. Ağaca tırmanabilir. Cenin pozisyonu almaya çalışın. Veya şansınız varsa arabaya kaçın.

Domuz;  Domuz iyi koku alma özelliğine sahiptir. Hareket eden şeylere karşı duyarlıdır. Saldırmayı sever. Her şeyi yiyebilir. Kampta yiyecekleri hava almayacak şekilde arabada tutmaya çalışın. Çöp varsa toprağa gömün. 

Özellikle onlara ait yerlere kamp kurmamaya çalışalım. Gece yatarken yiyecekleri ağaç dalına asmalı ve mümkün mertebe kamp alanından uzak uyumalıyız. Eğer saldırı anında arabaya uzaksak kurtulmak için bol budaklı bir ağaca çıkabilirsiniz. Ayrıca yabani hayvanlar ateşten kaçınacaklardır. kamp yerinizde yangın tehlikesini hesaplayarak mümkün oldğunda uygun seviyede ateş yakarsanız hayvanlar ateş yandığı sürece kamp yerinden uzak duracaklardır.

Üyeler "Kamp Yaparken Vahşi Hayvanlara Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın