Deniz Kestanesi Dikeni Nasıl Çıkarılır?

Sağlık, Deniz Kestanesi Dikeni Nasıl Çıkarılır?

Deniz Kestanesi Dikeni Nasıl Çıkarılır?

Yaz aylarında en sık yaşanan tatil kazalarından biride, genellikle bacak ve ayaklara batan denizkestanesi dikenidir. İlk günlerde oldukça fazla ağrıya neden olan dikenlere amatör şartlarda müdahale etmek, dikenlerin daha derine kaçmasına neden olur. Hatta deri altında kırılan parçalar, daha uzun süre canınızı yakacaktır. Deniz kestanesi dikenini çıkartmak için, kaza yaşandığı anda doktora başvurmak gerekir. Çünkü protein içeren bir toksik madde içeren deniz kestanesi dikeni, elle kurcalandığında kırılarak daha derinlere kaçacaktır. Bu durumda ise çıkartmak oldukça zorlaşır.

Deniz Kestanesi Dikenini Çıkartmak İçin Yapılması Gerekenler

Deniz kestanesi dikeni battıktan sonra hemen sudan çıkmak ve batan bölgeye ellememek, batan kısma müdahale etmeden, doktora başvurmak gerekir. Doktor tarafından antibiyotik içeren bir krem sürülerek, dikenler cımbıza benzer bir alet ile çıkartılır. Fakat dikenler çıkartılmasına rağmen ağrı en az 2-3 gün devam edecektir.

- Evde deniz kestanesi dikeni batan bölge, her gün yarım saat sıcak suda bekletilmeli ve zeytinyağı ile masaj yapılarak ovulmalıdır. Dairesel hareketler yapılarak ovulan bölgede kalan dikenler, 2-3 günün sonunda deri yüzeyine çıkar. Elinize alacağınız bir cımbız ile kalan dikenleri çıkartmak mümkün olur. 

- Dikenler çıktıktan sonra birkaç gün bölge alkole batırılmış pamuk ile temizlenmelidir. 

Deniz Kestanesi Dikeni Zararlı mıdır?

Deniz canlılarının tamamında, savunma mekanizması olarak bazı toksik maddeler mevcuttur. Fakat deniz kestanesi dikeni, zor anlar yaşatsa da aslında zehirli değildir. Yalnızca çok fazla ağrı verdiği için, kısa süre içinde çıkartılması gerekir. Deniz kestanesi dikeni batan bölgeye baskı uygulamak, dikenin deri içinde kırılmasına ve gömülmesine neden olur. Uç kısımda kalan parçalar kolayca alınsa da deriye gömülen parçaların çıkması uzun sürer. Fakat baskı uygulanmadan dikenleri cımbız ile çıkartmak mümkündür. Bölgeyi iğne ile deşmek veya hijyenik olmayan koşullarda başka aletler ile kurcalamak, küçük yaraların zamanla büyümesine hatta mikrop kapmasına neden olur. Deniz kestanesi dikeni cımbız ile çıkartıldığında, bölge temizlenmeli ve alkol ile dezenfekte edilmelidir.
İşlem tamamlandıktan sonra da ağrı 2-3 gün devam eder.

Üyeler "Deniz Kestanesi Dikeni Nasıl Çıkarılır?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın