Balıkla Yoğurt Yenir Mi?

Sağlık, Balıkla Yoğurt Yenir Mi?

Balıkla Yoğurt Yenir Mi?

Balıkla Yoğurt Yenir Mi?

Kış aylarında özellikle ülkemizde, balık tüketimi artar. Market reyonlarında, balıkçı tezgahlarında taze balık bulma şansımız iyice çoğalır. Balık tüketiminin yoğunlaştığı bu aylarda en çok sorulan sorulardan bazıları bunlar oluyor. Balıkla yoğurt yenir mi, balıktan önce yoğurt yemek zararlı mı, balık ve yoğurt yedim zehirlenir miyim, balık ayran zehirlenmesi belirtileri, balık yoğurt zehirlenmesine ne iyi gelir.

Balıkla Beraber Yoğurt Ve Ayran Zehirlenmeye Yol Açar Mı?

Öncelikle geçmişten gelen ve kafanızda yer tutan bu konu ile ilgili bütün bilgileri unutun. Balık ile yoğurt birlikte yenmez sözünü aklınızdan çıkartın. Bu kesinlikle yanlış bir inanıştır. Balık ve yoğurdun birlikte tüketilmesinin besin zehirlenmesine yol açacağı düşüncesi tamamen yanlıştır. Bu düşüncenin yanlış olduğu doktorlar tarafından da dillendirilmektedir. Unutmayın! Taze balığın yanında yoğurt yemek veya ayran içmek zehirlenmeye yol açmaz. Ancak bayatlamış balık tüketimi yani üzerinde fazla miktarda bakteri üremiş olan balık ile birlikte yoğurt veya ayran tüketmek zehirlenmeye yol açar. Bu zehirlenmenin yoğurt ile kesinlikle alâkası yoktur. Aksine yoğurt yapımında kullanılan mayada, probiyotik bakteri olarak adlandırılan lactobasillus türü faydalı bakteriler mevcuttur. Bu bakteriler zehirlenme sonucu bağırsaktaki zararlı bakteriler ile mücadele eder.

Balık Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Balık zehirlenmesi ile karşılaştığınızda şunlara dikkat ediniz. Belirtiler 30 dakika ile 1,5 saat arası bir sürede görülür. Zehirlenmenin en belirgin belirtileri kusma, mide bulantısı, ishal, baş dönmesi, uyuşukluk ve üşümedir. Bu belirtilerin görülmesi durumunda hemen doktora gidilmesi gerekir. 

Sağlıklı Balık Tüketimi İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle dondurulmuş balık alırken dikkatli olmalıyız. Balığın derisinin gergin ve parlak olmasına dikkat etmeliyiz. Balığın solungaçlarının ve gözlerinin parlak olmasına dikkat etmeliyiz.  Bilmediğimiz ve güvenmediğimiz balıkları almamalıyız.

Üyeler "Balıkla Yoğurt Yenir Mi?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın