Balık Tenyası Nedir? Tehlikeleri Nelerdir?

Sağlık, Balık Tenyası Nedir? Tehlikeleri Nelerdir?

Balık Tenyası Nedir? Tehlikeleri Nelerdir?

Balık Tenyası

Balık Tenyası bir tür bağırsak paraziti olup, boyutu çok ufak bir solucandır. Daha çok sularda yaşayan, yüzgeçleriyle hareketini sağlayan, genellikle yüzme keseleri bulunan, yumurtayla çoğalan canlı türüdür. Balıkların iç organlarında bulunan bu asalaklar, daha çok tatlı su balıklarında özellikle de Levrek balığında görülebilir. Balık temizlerken dikkat edilmeli, içinde balık tenyası görülen balıklar çöpe atılmalıdır. Aynı zamanda balığı çiğ yemek veya iyi pişirmeden yemek te parazitin vücudunuza girmesini kolaylaştıracaktır.

Tatlı sudan aldığınız Levrek, Alabalık, Turna gibi balıklarda parazitin yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Bu parazitler bağırsakta tutunabilir. Bir dişi parazit günde bir milyondan fazla yumurta oluşturabilir.

Balık Tenyasının Tehlikeleri Nelerdir?

Bu parazitler birbirine tutunduğunda uzunluğu 2 ila 11 metre arasına ulaşabilir. İnsan vücuduna giren parazitler bu sayede karın ağrısı, kramplar, kusma, kilo kaybı ve B12 vitamini eksikliğiyle kendini gösterir. Tedavi süreci uzun zaman alır.

Barsak parazitlerinin sadece balıktan insan vücuduna geçtiğini düşünmeyin. Kirli sulardan, sebzelerden, musluklardan, pişmemiş etten, parazit yumurtalarının döküldüğü çarşaf ve çamaşırlardan, topraktan, hatta havadan bile geçebilir. Bağırsak parazitleri yerleştikleri diğer organlara hasar vererek bir çok hastalığa neden olabilirler. Siz siz olun balık temizlerken bu parazit kistlerine sahip balıklara dikkat edin.  Çiğ veya az pişmiş olarak balık tüketmeyin. 

Üyeler "Balık Tenyası Nedir? Tehlikeleri Nelerdir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın