Okuma Ceymar

Olta Makinaları, Okuma Ceymar

Okuma Ceymar

Okuma Ceymar Olta Makinesi İncelemesi

Olta makinesi; makara ve makine balıkları karaya taktıktan sonra onların direncini kendinize çekmenizi sağlayan parçalara denilmektedir. Avlama şekline göre seçilerek makara ve makine özellikleri farklılık gösterir. Denizin ortasında ya da kıyıda avlamaya göre mesafe değişebilmekte ve buna göre makine kullanımı değişiklik göstermektedir.

Olta Makinesi Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar:

Balık avında önemli parça olta makinesidir.

1-Makine Türü: Olta makineleri farklı modellere ayrılmış olup her modeli görsel olarak benzerlik göstermekte ve birlikte farklı av ve av yöntemi için kullanılmaktadır. Olta makinelerini; surf, jig, spin, bait casting, bait runner ve çıkrık olarak ayırmaktadır. Öncelik olarak ilk yapacağınız iş olta makinesinin hangi kategoride ürün olduğunu belirlemektir.

2-Kafa Boyutu: Olta makinelerinde boyut, makine kafasının 110 m misina ile tam dolduğunda sarılmış misina kalınlığı ile belirlenmektedir. Hedefimiz olan balığın boyutu büyüdükçe olta makinesinin boyutu da artmış olacaktır.

3-Kalama Ayarı: Balık yemi yuttuktan hemen sonra balığı alana kadar süren mücadelede balığın her direnişine karşılık gelen, misina üzerindeki gerilimi azaltmak için olta makinesi bir miktar misina salmaktadır. Misina üzerindeki kalama ayarı ile makinenin ne kadarlık dirence karşılık salınım yapacağını ayarlamak mümkün olacaktır. Olta makinelerinde, arkadan önden kalamalı modeller bulunmaktadır. Yapmak istediğiniz ava göre arkadan veya önden kalamalı makine seçmeye dikkat etmelisiniz.

4-Bilye Sayısı: Olta makinelerinde mekanik tertibatın sürtünmesini azaltıp, kafa dönüş hızını artırmasıdır. 1 ile 15 arasında bilye sayısında piyasada makine kolaylıkla bulunmaktadır. Olta makinesinin bilye sayısının yüksek olmasıyla, daha uzun avlarda yorgunluğun önüne geçmesine sebep olacaktır. Çok büyük balıkların avlanmasında da bilye sayısının yüksek olması avın tekneye alınması için yardımcı olması muhtemeldir.

5-Devir Oranı: Bütün olta makinelerinin üzerinde belirtilen devir oranı genel olarak 4,9:1 olarak ifade edilmektedir. Bilye sayısında olduğu gibi, büyük balık avlarında devir oranı yüksek makineleri için tercih etmelisiniz.

6-Ağırlık: Balık avı yöntemleri genel olarak olta takımını sürekli elde tutarak gerçekleşmesiyle oluşmaktadır. Beklemeli avlarda göz ardı edilmekte ancak at çek yöntemi yapanlar için aynı kural geçerli olmamaktadır. Eğer olta makinesi hafif olursa daha yorgun olabilme ihtimaliniz artacaktır.

Okuma Ceymar Makinesi; bu makineler çok kaliteli iyi bir makinedir. Dayanıklılığı ve işlevselliği yüksek makinelerdir. Yakalama oranını artırmakta en iyi ve ileri teknoloji ile donatılmışlardır. Tüm dünyada Okuma Ceymar olta makineleri gerek fiyatıyla gerekse kaliteli performansıyla ünlenmiştir. Ancak kendi içinde modelleri yarışmaktadır. Makul fiyatlarıyla oldukça üst düzey spin makine özelliği taşımaktadır. Üst düzey tasarımı ile mükemmel dönüş kalitesi, metal kol, ultra hafif gövdesi ile en iyi makine özelliği taşımaktadır. Metal yorgunluğu azaltmak için dar ağızlı gövde tasarımı, dayanıklı, sağlam alüminyum sarma teli, bilgisayar ile denge verilmiş rotor eşitleme sistemi, rahat kullanımı için hafif oluşu, paslanmaz grafit gövdesi, çok dişli, akışkan çekiş sistemi gibi özelliklerinden dolayı almamak için hiçbir neden bulunmamaktadır. Avlarınızda hoşlandığınız tarza göre Okuma Ceymar olta makinelerinden zevkinize uygun olanı gönül rahatlığı ile seçebilirsiniz.

Üyeler "Okuma Ceymar" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın