Surf Olta Kamışı Nedir?

Olta Kamışları, Surf Olta Kamışı Nedir?

Surf Olta Kamışı Nedir?

SURF OLTA KAMIŞI NEDİR? 

Surf Kamışı Hakkında Bilmedikleriniz

Mağazalarda, pek çok markanın farklı modellerde Surf Kamışı bulunur. Peki bu kamışlar sizin balıkçılık stilinize uygun mu?

Surf tabiri ilk olarak Amerika, İngiltere ve Güney Afrika gibi kumsal balıkçılığı yapılan yerlerde ön plana çıkmıştır. Bu bölgelerde, suyun sığ olduğu, kumlu ve uzağa olta atma zorunluluğu olduğundan dolayı Surf Kamışı ihtiyacı doğmuştur.  Firmalar bu talebe uygun olarak Surf Olta Kamışı imal ederek piyasaya sürmüşlerdir. Kıyıdan çok uzağa atış yapabilmek için tasarlanan ve genellikle boyutları 350-450 cm arasında olan uzun saplı ve yüksek ağırlıklarda kurşunları atabilen bu kamışlar, atış esnasında misina sürtünmesini azaltmak için misina kılavuzları olabildiğince azaltılmıştır ve özellikle surf makinelerle kullanılması tavsiye edilen atış performansı yüksek kamışlardır.

Surf kamışlar son yıllarda inanılmaz gelişmelerle birlikte değişime uğradılar. Ülkemiz için en gözde kullanım yeri boğaz suları oldu. Boğazın sert suları bir çok Surf kamışının kullanımını zorladı ve firmalar bu kamışları piyasadan çekmek zorunda kaldılar. Ülkemizde pek çok kişi Shimano, Lineaeffe, İtalcanna gibi birkaç marka kamış kullanmakta. Zziplex, Loomis veya Century gibi kaliteli ama pahalıi olan markalar dışında en çok kullanılan marka Shimano’dur. 

Hangi Surf Kamış Almalıyım?

Surf kamış alırken, eğer uzun mesafe atış yapmak isteniyorsa kamış mutlaka sert  ve dengeli, eğilebilen bir yapıya sahip olmalıdır. Surf kamışlar bilinen en sağlam kamışlardır. Surf yani uzun mesafeye genelde 100-150gr arası kurşun atmakta kullanılır. Dolayısı ile atış esnasında 150gr kurşunun ağırlığını taşıması gerekli.

 

 

Üyeler "Surf Olta Kamışı Nedir? " hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın