Daiwa Olta Kamışı

Olta Kamışları, Daiwa Olta Kamışı

Daiwa Olta Kamışı

Daiwa Ballistic Olta Kamışı

Amatör Balıkçılıkta Nasıl Doğru Kamış Seçebiliriz?

Olta balıkçılığında dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biride kamış seçimidir. Doğru kamış seçimi avlanacak bölgeye ve tutulmak istenen balığa göre farklılık göstermektedir.

Olta kamışlarını genel olarak altı kategoriye ayırmaktayız:

1-) Spin Olta Kamışları: Yapı olarak fly olta takımlarına benzemekle birlikte kullanım amaçları, rapala, silikon ve kaşık gibi hafif malzemelerin en uzak mesafeye fırlatılmasıyla meydana gelmiştir. Hafif malzemelerin uzağa atılması gerekli ivmeyi sağlamaktadır. Hem tatlı hem tuzlu sularda balık avında kullanılmaktadır.

2-) Fly Kamışlar: Hem tuzlu ama genel olarak tatlı sularda kullanılmaktadır. Düşük aksiyonlu ve çok yüksek hassasiyetli 100-150 gr ağırlığa sahip olmaktadır.

3-) Parçalı Olta Kamışları: Birden fazla ayrı parçaların iç içe geçirerek bir araya getirilmesi ile kullanılmaktadır. Genel olarak teleskopik olta kamışlarıyla aynı görevi görmekle birlikte teleskopik olta kamışlarından daha hassas oldukları için daha avantajlıdırlar. Dayanıklı, hafif makine olarak üretilmişlerdir. Daha çok tatlı sularda kullanılmaktadırlar.

4-) Teleskopik Olta Kamışlar: Amatör balıkçıların en çok kullandığı kamıştır diyebiliriz. Farklı uzunluklarda ve atarlarda genel olarak 3-4,5 m ve 4,8 m parça arasında değişen uzunluk ve parça sayıları mevcuttur. Her bir parçası iç içe geçerek taşıma kolaylığı sağlayıp bu sayede teleskopik kamışların kapalı boyları 60- 110 cm arasında değiştiği gözlenmiştir.

5-) Çıkrık Olta Kamışları (jigging): Derin denizlerde büyük balık avlarında jig yardımıyla tekneden sırtı çekerek kullanılmaktadır. Esnek olmayıp çok halkalı ve diğer kamış türlerine göreyse yüksek ağırlıkta üretilmiştir. Kılıçbalığı, trofe ve orkinos gibi balıkların avlarında kullanılmaktadır.

6-) Porselensiz Olta Kamışlar: Şekil olarak teleskopik olta kamışlarına benzemektedirler. Üzerlerinde kılavuz halkaları ve misina bulunmamaktadır. Uzunlukları genel olarak 4,5 m üzerindedir. Kamışın üzerine bağlanıp av alanına uzatılarak takımın suya bırakılmasıyla kullanılmaktadır.

Daiwa Olta Kamışı

Daiwa, 1958 yılında kurulmuştur. Kurulduğundan bu yana değişen piyasa koşullarına uygun ürünleri ile ilk geliştirilmiş ve üretim yapılmış firmaların başında gelmektedir. Daiwa olta kamışları üretiminde kullanmış olduğu yüksek teknolojiye ek olarak kullandığı malzemelerle fark yarattığını söyleyebiliriz.

Daiwa Ballistic  X Spin Olta Kamışı Serisi: Ballistic x spin modeli daiwa olta kamışı serisi, çok hafif dengeli ve dayanıklı olarak üretilmiştir.

Daiwa Ballistic 2500 SH Olta Kamışı Serisi: Hafif korozyona dayanıklı olup yüksek devir oranlı olarak üretilmiştir. Su geçirmez önden kalama sistemli, iki rulmanlı makara desteği sayesinde mükemmel frenleme sistemi bulunmaktadır. ABS alüminyum makarası, digigear dişli tasarımı, işlenmiş alüminyum kolu, yüksek devir oranıyla üretilmiştir. Ve hava kanallı kafası, hava kanallı rotoru, yedi tane ( dört CRBB dâhil olmak üzere) 2 makarası bulunmaktadır. Devir özelliği bulunmaktadır.

Daiwa Ballistic X 244 cm 14-42 gr Olta Kamış Serisi: Dengeli, hassas ve keyifli tepkilere sahip olup Ballistic içerdiği Daiwa teknolojileriyle mükemmel performanslara imza atmaktadır. Normal karbon fiberlere oranla daha az reçine içermektedir. Reçine ağır bir malzeme olduğundan dolayı HVF ile üretilmiş Daiwa kamışlar daha yoğun ve daha hafif olup daha hızlı aksiyona sahip olmaktadırlar. Normal karbon fiber kamışlar 90 derece fiberler ile örülmüştür. Bu teknolojide 45 derece açılar ile örülerek bükülmelere karşı daha esnek yapıya kavuşmuşlardır. Balık ile mücadele ederken kamışlarda sağa ve sola bükülmeler meydana gelmiştir. Normal kamış sargılarında bu sırada kamışta güç kaybı, yapıda bozulma ve kırılmalar sık sık yaşanmaktadır. Kamışlar, çift tarafa 45 derece karbon sargı yapısı sayesinde, minimum bükülmeler ve mükemmel tokluk vermektedirler. Balıkla mücadelede elimizdeki hissiyat önem arz etmektedir.

Diğer olta kamışı incelemeleri için tıklayınız.

Üyeler "Daiwa Olta Kamışı" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın