Uv Işık İle Balık Avı Nasıl Yapılır?

Nasıl Yapılır, Uv Işık İle Balık Avı Nasıl Yapılır?

Uv Işık İle Balık Avı Nasıl Yapılır?

Uv Işık İle Balık Avı Nasıl Yapılır?

Uv (mor ötesi) ışığın dalga boyları 20-50 nm (nanometre) arasında değişen ışık türüne denilmektedir. Bazı balıklar uv ışığına duyarlı hücreler bulunmaktadır. Balıkların yapısı biz insanlardan daha farklıdır. Çok düşük ışıklarda görme yeteneklerine sahiptirler. Balıkların üzerlerinde uv ışıklarını belirten hücreler bulunmaktadır. Bu nedenle balıklar düşmanlarını ya da yemlerini tespit edebilmektedirler. Bu ışık sayesinde planktonları fark edebilmektedirler. Yıldızlar ve ay uv ışığı kaynağına girmektedirler. Güneş ısınlarında ise uv ışığı sabit yerinde kalmaktadır. Karides, kalamar, tirsi balıkları uv ışıklarını yansıtmaktadırlar. Kapalı havalarda da uv ışıklarının etkisi büyük olmaktadır. Uv ışığının bir önemli özelliği de balıklar yemini uv ışığında algılayabilmektedirler. Uv ışıklarının yapayları şarj ihtiyacına gerek duymamaktadırlar. Doğal bir ışık kaynağı oluşturmaktadır. Diğer bir ışık çeşidi olan glow yapayları ise kendileri ışık yansıtmaktadırlar.

Uv yapay ışıklar doğru yerde zamanda kullanıldıkları takdirde glow yapay ışıklardan daha başarılı olabilmektedirler. Uv kaynağı içine ay ışığı ve yıldızlardır. Uv ışıklarında maket balıklar bol yıldızlı havada ve ayın dolunayda olduğu zamanlarda daha iyi avlama işlemi yapmaktadırlar. Güneş ısınlarında görülen renkler; yeşil 31 mt'ye kadar, kırmızı 6 mt'ye kadar ve sarı renk ise 17 mt'ye kadar görülebilirliği ispatlanmıştır. En az gün ışığını alan ve yansıtan renk ise mavidir. Bu nedenden dolayı denizlerimiz mavi renk görünmektedir. Güneş ışınları 8 m sonra azalmakta ve yok olmaktadır. Bu nedenle uv özelliklere sahip olan sahte ışıklar ile glow ışıklar görevi devir almaktadırlar. Japonlar tarafından uv ışıklarını teknelere bağlayarak veya uv ışığını suyun alt tarafından yansıtarak sahte verimini arttırdığı gözlenmiştir. Avlama işlemi sırasında gece avlama işlemlerinin de sahte yemlerden daha fazla görülebilmesi uv sahte yemlerinin diğer sahte yemlere oranla daha etkin kılmasındandır. Sahte yemlere ilave edilen florasan boyalar neticesinde sahte yem diğer yemlere oranla 20 kat daha fazla görünmektedirler.

Balıklar Renkleri Ayırt Edebilir Mi?

Işığın cisimlere çarpması sonrasında yansıyarak gözde bıraktığı etkiye renk denir. Balıklar çoğunlukla renkleri insanlar gibi görmekle beraber göz retinaları sayesinde 2 farklı görme yeteneği vardır. Gözleri aydınlık ve karanlığa adapte olmakla beraber aydınlıkta aynen karanlıkta ise siluet halinde balıklar renkleri görür. Göz mercekleri sayesinde bazı nesneleri yakınlaştırma özelliğine de sahip olan balıklar vardır. Ayrıca nesnelerin varlığını, büyüklüğünü hatta türünü algılamada kullanılan ses dalgaları gönderilmesi esasına göre işleyen bir nevi sonar olarak kullanılan yetenek de balıklar için en az görme kadar etkili bir yöntemdir. 

Bizler için balık avlama esnasında kullanılacak yemin büyüklüğü avlayacak olduğumuz balığın türüne göre seçilmelidir. Suyun mercek etkisi de göz önünde bulundurulmalı ve daha büyük görüneceği bilinmeli ve avlanacak balığa göre yem seçilmelidir. Yapay yemlerde rengin önemi ise renk terminolojisine göre belirlenmelidir. Gün ışığının açık bir günde direk etkisine göre sırasıyla kırmızı rengi 8 metreye kadar, turuncu rengi 12 metreye kadar, sarı rengi 21 metreye kadar, mavi ve yeşil renkleri ışığın gidebildiği 200 metreye kadar görülebilmektedir. Bu mesafeler gece olmasına, havanın kapalı olmasına, su yüzeyinin düz veya dalgalı olmasına göre değişiklikler gösterebilmektedir

Uv Sahte Yemlerinin Faydaları:

Balıklar pullarla kaplı olduğu için pullar uv ışınlarını daha iyi yansıtabilme özelliğine sahiptiler. Bu nedenden dolayı kullanmış olduğumuz uv sahte yemler denizin içerisinde yansıttığı ışığın balık olduğu izlenimi sağlayarak av şansımızı arttırmaktadır.  Uv sahtelerin alt kısımları fona ters gri ve beyaz renkler haricindeki balıkların alt gövdelerindeki renklerine ters kavun içi, pembe ve kırmızı renklerden oluşmaktadır. Üst bölümleri ise balıkların üst taraflarındaki koyu renklerine ters florasan açık renklerden oluşmaktadırlar.

Yapay Yemlerde Görüntü, Renk Ve Işık Faktörü

 

Üyeler "Uv Işık İle Balık Avı Nasıl Yapılır?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın