Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

Nasıl Yapılır, Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

Balığın taze olduğunu nasıl anlaşılır?

Taze balık ile bayat balığın farkını anlamak için bir çok yöntem mevcut. Şimdi bunlara bir göz atalım.

Taze balığın gözleri parlak olur. Dışa doğrudur ve tabiri caizse pörtlek olur. Balık tazeliğini kaybetmeye başlayınca gözleri buğulanmaya başlar. Taze balığın derisi parlak olur. Bayatlamaya başlayan balıkların derileri parlaklığı kaybeder. Karın derileri buruşmaya başlar. 

Balıkçı tezgahlarındaki balıklar devamlı taze gözükür. Bunun nedeni hep su serpildiği içindir. Taze olan balığa parmakla bastırınca oluşan çukur hemen düzelir, bayat balıkta ise bu çukur kalır. Taze balığın solungaçları kırmızı renkte olur. Balık bayatladıkça bu renk değişir. Taze balığı başından tutup kaldırınca kuyruğu dimdik durur. Bayat balığı aynı şekilde kaldırınca kuyruk kısmı aşağı sarkar. Pullu balıkların pulları tazeyken vücuda yapışıktır. Elinizi, kafadan kuyruğa doğru sürterken pulların çıkmaması gerekir. 

Balığın kokusundan, taze olup bayat olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Taze balık kötü kokmaz. Bayat balıklar asitli ve ekşi şekilde kokar. Bu koku her insanı rahatsız eder.  Ancak taze ürünler kendine has rahatsız etmeyen bir kokuya sahiptir. Bu kriterler ışığında alacağınız balığın tazeliğini kontrol edebilirsiniz.

 

Üyeler "Taze Balık Nasıl Anlaşılır?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın