Su Piresi Nasıl Yetiştirilir?

Nasıl Yapılır, Su Piresi Nasıl Yetiştirilir?

Su Piresi Nasıl Yetiştirilir?

Su piresi türleri (Daphnia) tatlı sularda yaşayan ve su içerisinde pire gibi zıplayarak ani hareketler yapan küçük kabuklu su canlıları olarak bilinmektedir. Boyutları 02 ile 05 mm arasında olduğu görümüştür. Genellikle su piresi, canlı yem olarak balıkların beslenmesinde kullanılmaktadır. Özellikle akvaryum balıklarının beslenmesinde yararlı olduğu ve üreme çağında olan balıklarıda üremeye teşfik ettiği bilinmektedir. Ayrıca su piresi balıkların  dışında, farklı böcek türleri tarafından da tüketilmekte ve bazı deneylerde deney hayvanı olarak da kullanılmaktadır.  Üretimi basit ve masrafsız olan bu canlı, aynı zamanda günde 80 ile 100 kat arası çoğalabilmektedir.
Su pireleri genellikle 7 gün aralıkla çoğaldığı görülmüştür. Bu nedenle uygun yaşam şartları oluşturduğunuzda çok kısa sürede istediğiniz kadar su piresi yetiştirebilirsiniz.

Su Piresi Nasıl Yetiştirilir

Su Piresi Yetiştirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Su piresini yetiştiriceğiniz havuzlarınızın veya tanklarınızın direk güneş ışığına maruz kalmaması gerekir. Ayrıca havuzlarınızın konumu, balık havuzlarına yakın olmalı fakat balık ile su piresi için havuzlarınız farklı olmalıdır. Havuzunuza temiz su girişi sağlamanız ve havalandırmayı atlamamanız da dikkat etmeniz gereken önemli konulardan biridir. Üretimi havuzlarda veya tanklarda yapacaksanız derinlikleri aşağı yukarı 40-50 cm olması yeterli olmaktadır. Havuzlarınızı hazırlarken ucuz bir yöntem olması nedeniyle tercih edilen ve toprağa 40-50 cm derinliğinde bir çukur kazarak içerisini çift kat sera naylonu ile kaplayarak pratik bir şekilde havuzlarınızı hazırlayabilirsiniz.
Su piresi genellikle su sıcaklığının  15 ile 22 derece arasında olması durumunda sağlıklı şekilde üremelerini gerçekleştirmektedirler. Ayrıca evinizde küçük pet şişelerdede bu kültürü yetiştirebiliceğinizi belirtmeliyim. Kullanacağınız pet şişeyi güneşte bekleterek yosunlandırabilir veya mavi ve yeşil alglerden oluşan mikroskobik yosun türü olan spirulina kullanabilirsiniz. Akvaryum suyu ile doldurduğunuz kaplarda yetiştirebilirsiniz. Ancak su değişimi yapıldığı zamanlarda suyu azar azar değiştirmeniz tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda oda sıcaklığı yeterli olacaktır (evde yetiştirdiğiniz küçük kaplar için geçerlidir.) ve ekstra soğutma veya ısıtma işlemi yapmanıza gerek kalmayacaktır.
Su pireleri koku yapmamaktadır. Eğer koku oluşuyorsa suyunuzu değiştirme zamanı geldiğini veya verdiğiniz yemleri gözden geçirme zamanınız geldiğini anlamanız gerekmektedir.
Su pirelerini hasat etme zamanınız geldiğinde ise seçiceğiniz kepçe önemlidir. Seçeceğiniz kepçe ağız çağı aşağı yukarı 10 cm ile 50 cm arasında olmalıdır. Tül kısmı sentetik olmalıdır. Göz açıklığı ise 0,5 mm den az olmalıdır. Su pirelerinin farklı bir özelliği ise  yosunlu yeşil suları berraklaştırıldığı bilinmektedir.

Su Piresi

Su Piresi Yetiştirirken Hangi Besinleri Kullanmalıyız?
Su piresi yetiştirirken en çok kullanılan besinler genellikle tek ücreli yeşil alglerdir. Çiftlik gübresi, kepek, kuru ot, tahıl tozu,maya, bahçe gübresi, mineral gübreler en çok tercih edilen ürünlerden bir kaçıdır. Ayrıca yapay yem olarak pamuk tohumu, soya unu, yonca unu, alabalık yavru yemi ve mezhaba atıklarıda kullanılmaktadır. Ekmek mayası kullanan bir kısım yetiştirici yararlı olduğunu söylesede, diğer bir kısım kültürünüzü çökelteceğini söylemektedir. Burada tercih size kalmıştır. Bu besinlerin bazıları fazla verildiğinde suyu bozabilirler  ve koku yapabilirler. Bu nedenle aşırıya kaçmamanızda kontrollü şekilde vermenizde yarar vardır.
Yem olarak spirulina, tetrabits, domates veya mantar çorbasınıda kontrollü kullanarak tavsiye eden yetiştiriciler mevcuttur.

Üyeler "Su Piresi Nasıl Yetiştirilir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın