Shock Leader Nedir?

Nasıl Yapılır, Shock Leader Nedir?

Shock Leader Nedir?

Şok Misina Öncesi Düğüm Sağlamlığı

İnce misina kullanıldığında olta takımını uzağa atmak daha kolaydır. Bu yüzden uzağa atmak isteyenler mümkün olduğunca ince misine kullanır. Ancak ince misinalar ağır kurşuna dayanamayıp patlar. İp misineler ise patlamaya karşı daha dayanıklıdır ama el kesmesi veya geri tepme riski ile karşılaşılabilir. Bunları engellemek için misinaların ucuna 5-6 metre kadar şok misinası bağlanır. Bu uygulamada önemli olan atılan düğümdür. Misina inceldikçe düğümün tutmaması ve takımın kaybedilme olasılığı artar. Balık takıldığında uygun şekilde oluşturulmamış düğüm bu baskıyı kaldıramaz. 

Shock Leader, Şok Misina Mantığı

Shock Leader işlemi, özellikle uzağa atış için gerekli olan bir yöntemdir. Uzun mesafelere atış yapılmak istendiğinde, savurma esnasında kurşunların ağırlığına bağlı olarak misinaya aşırı yüklenme olur ve bazı ince misinalar bu yüklenme sonucu kopar. Bu kopmayı engellemek için gövde ve beden arasında normal kamış boyunun iki misli kadar esneyen misina eklenerek Shock Leader yapılmış olur. Bu sayede atış esnasındaki gücü, bu esneyen misina emerek, ana beden ve gövdenin kopmadan atılabilmesini sağlar. 

Kısacası oltayı atarken uyguladığınız kuvvet misinanın çeker kuvvetinden daha yükseğe çıkar bu durumda misinanın patlaması denilen olay olur. Bunu engellemek için şok emici yardımcı misinalar kullanılır. Bunlara Shock Leader yada Şok Misina denir.  Görevi uygulanan şokun emilip ana bedenin patlamasını engellemektir.

 

Üyeler "Shock Leader Nedir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın