Şamandıralı Olta Takım Nasıl Yapılır?

Nasıl Yapılır, Şamandıralı Olta Takım Nasıl Yapılır?

Şamandıralı Olta Takım Nasıl Yapılır?

Birçok balık avcısının severek kullandığı şamandıralı olta takımı, ister denizde ister tatlı suda olsun, balık avında oldukça keyif veren bir takım türüdür. Tuzlu suda kefal, levrek, eşkina, tatlı suda ise sazan, kızılkanat gibi balıkları bu tarz bir takımla yakalayabilirsiniz. Şamandıralı olta takımı hazırlamadan önce ilk düşünmeniz gereken ne tür bir balık tutmak istediğiniz olmalıdır. Tatlı suda balığın büyüklüğü 1 kg ve altı ise 0,25 mm misina ve 5-6 numara kahverengi iğne uygundur. Veya kefal için bu iğne 10 numaraya kadar düşürülmeli, misina ise 0,15-18 olarak ayarlanmalıdır. Şamandıralı olta takımlarını normal dip oltaları ile karıştırmayınız. Şamandıralı oltada kurşun seçimi tamamen şamandıranın kendisi ile alakalıdır. 

Olta Şamandırası Nedir?

Şamandıralar olta balıkçılığında önemli yer tutar. Göl, akarsu, deniz koylarında ve sığ yerlerde yapılan olta avcılığında şamandıralar yaygın olarak kullanılır. Şamandıra yüzdürücü görevi yapar ve yemli olta iğnesinin balık tarafından görülebilecek şekilde yukarıda kalmasını, balık yakalandığında ise işaret vererek farkedilmesini sağlar. Kullanım amaçlarına göre farklı modellerde şamandıralar geliştirilmiştir. 

Şamandıra Seçimi

Şamandıra deyince aklınıza İlla ki plastik şamandıra gelmesin. Çok sığ sularda şamandıra kullanmak yerine şişe mantarı kullanabilirsiniz. Şişe mantarı kullanacaksanız  4-5 gramlık boncuk kurşun takabilirsiniz.

 

Üyeler "Şamandıralı Olta Takım Nasıl Yapılır?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın