Orkinos Balığı Nasıl Temizlenir?

Nasıl Yapılır, Orkinos Balığı Nasıl Temizlenir?

Orkinos Balığı Nasıl Temizlenir?

Orkinosların Genel Özellikleri Nelerdir

Denizlerin sultanı ve değerli balığı olarak bilinen orkinos, halk arasında ton balığı olarak da bilinmektedir. Boyları yaklaşık olarak 6 m dir. Ağırlıkları ise 800 kg'ı bulmaktadır. Yuvarlak bir vücut yapısına sahip olmakla birlikte, orkinosun ön kısmı büyük, ön tarafından arkasına doğru ise incelen bir yapıya sahiptir. Orkinos balığı her mevsim avlanabilir olduğundan balıkçılarda ve pazarlarda bulabiliriz. İnsan sağlığı için önemli balık türlerinden biri olmaktadır. Bu nedenlede ilgi ve rağbet görmesi haklı bir sebeptir. Orkinos balığında bulunan Omega 3 yağ asitleri , kalp ve damar sağlığının korunması açısından etkilidir.
Kanın pıhtılaşmasını engelleyerek, vücuttaki kan akışını sağlamaktadır. Vücuttaki iyi kolestrolünde artmasını sağlamaktadır. Genellikle omega 3 almak için balık yağı hapları kullanırız ama orkinos balığında bolca bulunmaktadır. Balık yağı kullanmadan da orkinos balığından Omega 3 ü alabilmekteyiz. Orkinos balığı konserve dışında  taze olarakta temin edebiliriz. Orkinos balığı iribir balık türüdür. Bu nedenle balıkçılarda ve pazarlarda dilim halinde ve kilo ile satılmaktadır. Arzumuza göre ve ihtiyacımıza göre kilo ile alabiliriz. Orkinos balığının dana etini andırması pişirince rengi açılması, dokusu ve görünümü bakımndan diğer balık türlerinden ayrılmaktadır. Orkinos balığının eti sıkı ve siyah olduğu için temizledikten sonra pişim aşamasına geçmeden önce etlerinin beyazlatılması ve yumuşatılması gerekmektedir.

orkinos balığı avı

Orkinos Nasıl Temizlenir

Orkinos balığının hacmi dolayısıyla temizlenmesi zahmetli ve zor olmaktadır. Temel olarak temizlemeye başlarken orkinosun başını almamız gerekmektedir. Orkinosun üst kısmı alt kanatçıkların etrafından keserek aşağıya doğru döndürmeliyiz. Daha sonra kuyruk alanına geri dönüp omurgasını kıvırıyoruz bu işlemin ardından omurgasını dolduruyoruz birkez bu işlemi yaptıktan sonra devam etmeliyiz ve burayı hemen döndürmeliyiz. Kuyruk kısmını yaptıktan sonra bıçağın ucuna göbek boşluğunu alıyoruz. Sonra omurganın daha derinine alıp kaburga başını bölüp nereye kadar getirdiğimizi bıçağın ucundaki omurgasını nazikçe doldurduğumuz yere getirmek için kesmeliyiz. Genel olarak aynı adımları tekrar etmeliyiz. Sırt yüzgecini daha kolay hareket ettirebiliriz. Kafa kısmını almak için bıçağın ucunu hafifçe dışarıya iterek kafa tertibatını hemen alabiliriz. Sıradaki işlem ise balığın diğer tarafınada aynı işlemi uyguluyoruz. Kuyruk borusunu kestiğiniz bıçağın ucundaki başlığın hemen üstünden her boşluğu açık aralıkla bıçağın ucundaki birikimi nazikçe yukarıya doğru iterek buradan ayrı tutmak istediğimiz kemiği kesen bıçağın kesme kabiliyetini kolaylaştırır. Bu işlemden sonra balık kuyruğu işlemine geri dönmeliyiz.
Kemikten başlayarak hayasli bir çizgi oluşturmaya başlamaktayız.
Balığı dikkatli incelerken kuyruk kısmında balığın rengini görebilmekteyiz. Kuyruklu menekikleri tekrar çok sert basarak ayırmak ve bunu balığın dışkısına rağmen doldurmak çok kolay bir işlemdir. Sonraki işlem ise balığın parlayan boynunu ayırmamız gerekmektedir. Bölmeden önce kaburgayı ayırmanın sebebini ayırt edebilmeyi kolaylaştırmaktadır. Ayırdığımız kaburga kemiğini balıkta bulunan kan çizgilerinden takip ettiğimizde bizim yapmak istediğimiz işlemi daha kolay hale getirmektedir. Daha sonra göbek zarını alıp omurgayı doldurmalıyız. Sonra bıçağın ucunu ayrıştırarak ovacağız. Bu işlemi yaptıktan sonra aşağıdan yukarıya doğru ovuşturmaya devam etmeliyiz. Ancak bıçağın ucuyla kaburgaları doldurduğumuzdan emin olmalıyız. Bu yapmış olduğumuz işlem sonucunda çok fazla et sıyırmaktayız. Sonra aynı işlemin tersini yapıp çok fazla et almamalıyız. Bir Sonra ki işlem de ise zarları alarak karnı parçalara ayırmalıyız. Yukarıdan başlayıp nazik bir şekilde kaburgalarda yaptığımız işlem gibi yavaş yavaş etin siyah kısımlarını seçip çekip almalıyız. Bu ayırdığımız siyah kısımları çöpe atmalıyız. Temizlenen balığımızı güzelce yıkayarak kullanabilirsiniz.
Orkinos Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır yazımızda dikkatinizi çekebilir.

Üyeler "Orkinos Balığı Nasıl Temizlenir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın