Levrek Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Nasıl Yapılır, Levrek Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Levrek Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Levrek Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Ülkemizde levrek balığı genellikle Ege ve Akdeniz sularında bulunmaktadır. Yüksek et kalitesi ve lezzetli eti vardır. Görünümü gri renkli ve füze şekline sahiptir. Solungaç kapağının üst kısmında siyahımsı bir benek bulunmaktadır. Karın kısmı ise beyaz renktedir. Levrek balığı tuza ve sıcaklığa dayanabilmektedir. Tuzluluk değişimlerine gayet iyi bir uyum sağlayabilmektedir. % 03 tuzlulukta %0,50 tuzlululuğa kadar uyum gösterebilmektedir. Aynı zamanda %0 tuzluluğada uyum sağlayabilmektedirler. 1 derece ile 34 derece arasındaki sularda yaşamaktadırlar. Levreğe en uygun büyüme sıcaklığı ise 22-24 derece arasında yer almaktadır.

Levrek Yetiştiriciliğinin İncelikleri

Levreği yetiştirmek istedğimiz su kesinlikle temiz olmalıdır. Zehirli atıklar olmamalıdır. Sudaki oksijen en az 4 mg/ıt, pH'sı 7.2 -8.0,tuzluluğu ise %020- %035 olmalıdır. Sudaki sülfürik asit 1 mg/ıt 'den kesinlikle daha fazla olmamalıdır. Nedeni zehir etkisi yaparak balıkların ölümüne sebebiyet vermektedir. Hareketli sularda yetişmesi gerekmektedir. Yetiştirmek istediğimiz suyun akıntılı olup değişmesi gerekmektedir. Yetiştirmek istediğimiz yerlerde, yerleşme merkezleri, tatil köyleri vb.hareketli yerler olmamalıdır. Nedeni ise, kirli atıklardan, gürültülerden ve ışıklardan balıklar zarar görebilmektedir. Kafesler deniz ulaşımına engel olmamalıdır. Denizden ve karadan kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilmelidir. Kafeslerin yerleştirileceği koylar, yöreye hakim rüzgarlara karşı korunmuş ve derinliği en az 5 metre olması gerekmektedir. Derinliğin az olması halinde sular çabuk soğumaktadırlar. Ani sıcaklık düşmeleri balıkların ölümüne sebebiyet vermektedir. 1 derece düştüğünde balıklar ölmektedir. Bu aşamaları gerçekleştirdikten sonra  Tarım ve Köy İşleri İl Müdürlüklerinden dilekçe ile müracat edip izinleri almamız gerekmektedir.

Levrek Nerelerde Yetiştirilir?

Levrek balıkları, kıyıya yakın açılacak havuzlarda ve denizlerde ağ kafeslerinde yetiştirilmektedir. Ağ havuzları ile yetiştireceksek yukarıda belirttiğimiz yerlerde yetiştirmeliyiz. Kıyıda yetiştirmek istiyorsak, havuzların inşa edileceği toprak, genel su geçirmez killi topraklar tercih edilmelidir.

Ağ Havuzlarının Özellikleri:

Ağ havuzlarının dış boyutları 5x5x3m veya 4x4x3m olmalıdır. Havuzlar iki bölümden oluşmaktadır:

1-)Balıkların yetiştirildikleri ağ (torba)kısmı:

2-)Yüzdürücü olan ahşap ve çerçeve kısmı

1-) Havuzun ağ torba kısmı: Ahşap kısmın boyutlarına uygun olacak şekilde yan kısımlarından yarım metre kısa olacak şekilde ağın bir yüzü açık küp şeklinde dikilerek oluşmaktadır. Kafes boyutu 4x4x3 m ise ağ kısmı 3,5x3,5x3m boyutlarında, 5x5x3 m ise ağ kısmı 4,5x4,5x3m boyutlarında olmalıdır.

2-)Yüzdürücü olan ahşap ve çerçeve kısmı: Boyutları 4m x 30cm x 4cm 'den oluşan 4 tane tahtadan kare şeklinde çivilerle tutturulması ile meydana gelmektedir. Ahşap kısmı yüzdürebilmek için tahtaların altlarına plastik yüzdürücü materyaller konularak, su yüzeyinden 40-50 cm yukarıda kalması sağlanmalıdır. Yemleme ve kontrol işlemi bu bölümde yapılmaktadır. Bir metre ağla yükseltilmektedir. Çünkü balıkların havuzun dışına kaçma olasılıkları vardır.

İdeal Havuz Ağları: İşletmenin kapasitesi ne kadar ise o kadar ağ hazırlanmalıdır. Ağ havuzları düzgün sıralar halinde birbirlerine bağlamalıyız. Dalgalara, akıntılara kapılmaması için sıranın başından ve sonundan demir çapalarla sabitleştirmeliyiz.

Doğadan levrek yavrusu toplama işlemi Nisan-Mayıs aylarında tatlı suların denize karıştıkları nehir ağızlarına, azmaklara sürü olarak yavrular beslenmek için geldikleri zaman toplanmaktadırlar. Yavru toplamayı yapmak için çok dikkatli olmamız gerekmektedir. Tül ığrıplarla yapılmaktadır. Tül ığrıplardan alınıp yavrular hemen tanklara alınır ve ilaçlanır. Furazolidone ilaçları kullanılmalıdır. Bu işlemler çok kısa zamanda olmalıdır ki yavruların ölmesini engelleyelim. Devlet kurumlarındanda temin etme imkanımız bulunmaktadır. Kepez-Beymelek Su ürünleri Üretim İstasyonu ve Bodrum Su ürünleri Araştırma Enstitüsü'nden temin edebiliriz. Kuluçkanelerden satın aldığımız ve yakalanan balıklar 0,5 -1 gr ağırlığında 1,5 -2 cm boyutunda olan yavru balıklar göz açıklığı 2-3 mm olan ağlardan yapılmış havuzlara konulmalıdır. Her havuza 1 metre küp'e 110 adet yavru balık yerleştirilmelidir. 4x4x3 m'lik havuza 3300 adet yavru balık koyulmuş olmaktadır. Bu yavru balıklar 2 ay sonra ise 3-4 gr ağırlığında olmaktadırlar. Ve daha sonra 6,5mm ağ havuzlarına aktarılmalıdırlar. İki ayda bir kontrol etmemiz gerekmektedir. Sürdürülebilir Akuakültür tesislerinde ve doğal ortamlardan temin edilen levrek yavruları denizel ve karasal ortama kurulan tesislerde farklı teknikler ve uygun teknikler kullanılarak büyütülmektedirler.

Levrek Balığının Yetiştirilmesinde Ve Büyütülmesinde Kullanılan Yöntemler:

-Yarı Entansif Yetiştirme Yöntemi(Havuz Yetiştiriciliği):

Birim ve hacime düşen yavru balıkların dışarıdan kontrollü bir şekilde beslenmesi ve büyütülmesidir. Beton ve toprak havuzlar kullanılmaktadır. Beton havuzlar açık veya kapalı yerlerde toprak havuzlar ise açık alanda yer almaktadırlar.

-Ekstansif Yetiştirme Yöntemi: Sahile yakın olan, doğal yollarla oluşmuş lagünlerden ve göletlerden, dalyanlardan yararlanılmaktadır. Tamamen doğal ortamlardan oluşmaktadır. İtalya'da bu yöntemin uygulanması ise şu şekilde olmakta; lagünlerin içerisinde seperatörlerle ayrı ayrı parseller oluşturularak yetiştirilmiş olan balık türleri birbirinden ayrılarak dışarıdan besin takviyesi yapılmaktadır. Bu yetiştirme yöntemine ise ''vallikültür'' adı verilmektedir.

Entasif Yetiştirme Tekniği: En fazla verim elde edilen yöntemdir. Ülkemizde ve dünyada yoğun olarak en çok kullanılan yöntemdir. Türkiye ve Yunanistan 'da kıyıların uygun olması için en yaygın kullanılan yüzen ağ kafes içerisinde yapılmış olan yetiştiriciliği entansif yetiştirme yöntemine örnek gösterebiliriz. Daha fazla verim alabilmek için, 1 birim alandan su içerisinde yetiştirme sistemleri çalışmalarına ağırlık verilmektedir. Ağ kafesleri kurulduğu yerlerin özelliklerine ve kafesin içindeki suyun kalitesine göre 15-30 kg/metreküp stoklama yapılabilmektedir. Levreklerin beslenmesinde gelişimlerinde su sıcaklığı önemlidir. Ülkemizde Ege Bölgesini ele alacak olursak 4 aylık süreyi akuakültür tesislerde geçiren levrek yavruları ağ kafeslere çıkarıldıktan sonra 14-15 aylık sürede 3-4 gr ağrılıktan 370 -420 gr ağırlıklara ulaşmaktadırlar. Bu süre artış ekolojik şartlara,stok yoğunluklarına, hastalık etkenlerine, larva kalitesine ve yemin içeriğine göre değişmektedir. Orkinos Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? haberi de ilginizi çekebilir.

Üyeler "Levrek Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın