Kaşıkla Balık Avı Nasıl Yapılır?

Nasıl Yapılır, Kaşıkla Balık Avı Nasıl Yapılır?

Kaşıkla Balık Avı Nasıl Yapılır?

Kaşık, özellikle amatör balıkçılıkla uğraşan herkesin yaygın kullandığı temel yemlerden biridir. Sahte yem olarak bilinen kaşık, genellikle turna balığı için tercih edilen suni bir yemdir. Daha çok at-çek yapmakta kullanılır. At-çek yönteminde kaşık suyun içerisinde döne döne ilerlerken hem parlak görüntüsü, hem de hareketli görünmesi nedeniyle balık görüntüsü vermektedir. Gümüş balığı hissi yaratılarak turnayı cezbetmesi sağlanır. Geceleri çok az herhangi bir ışıkta bile kaşığın suda parlamasını sağladığından dolayı bazı amatör avcılara göre verimli bir yem olarak görülmektedir. Ağır bir yem olmasından dolayı biraz daha uzağa gitmektedir. Kaşığın alt kısmındaki kancalar sayesinde arkadan saldıran balıkları kolayca yakalamak mümkündür. Özellikle turna balıkları alttan saldırdığı için kaşıkla yakalanması daha kolay olmaktadır. Özellikle havanın kapalı, bulutlu, yağmurlu olması veya denizin dalgalı olması gibi durumlarda atılan yemin kendini göstermesi gerekir. Bu yüzden olabildiğince parlak yemler tercih edilmelidir.

Kaşık Ve Kamış Seçimi

Sizler bu yazımızda ''lüfer kaşık tavsiyesi'', ''turna kaşık tavsiyesi'', ''alabalık kaşık çeşitleri'', ''turna kaşık fiyatları'' gibi sorulara cevap bulabileceksiniz. Balık avının ana malzemelerinden olan olta kamışı ve makinesinin önemli bir parçasıdır kaşık. Suni yem denince ilk olarak akıllara gelen kaşık, kaşık çekmek olarak bilinen balık avlama tekniğinde oltanın ucunda yem vazifesi gören parlak metaldir. Genellikle levrek ve turna avında kullanılan kaşık, suda çekerken balık gibi dönen parlak gövdesi sayesinde balıklar için cezbedicidir. Kaşık ile balık avı zordur ve zahmetlidir. Hangi balık için hangi kaşık yemi seçmemiz gerektiğini iyi bilmemiz gerekir. Tek bir kaşıkla verim almanız zor olur. Hava şartları, akıntı yönü, suyun rengi, bulanıklığı gibi etkenler farklı kaşıklara yönelmenizi gerektirecektir. Daha çok gümüş renk üzerine kırmızı benekli olanlar tercih edilir. Alabalık avlarında ideal kaşık 1 numara ve en fazla 5gr ağırlığında olmalıdır.

Kamış seçimi için ise, İç içe geçmeli kamışlar biraz daha sert ve uzun olmasından dolayı, kaşıkları ve biraz daha ağır kurşunları atarken daha yararlı olmaktadır. Kaşık ile turna gibi bir balık avlamayı planlıyorsanız eğer, iki metreden daha uzun iç içe geçmeli, biraz daha sert ve kaliteli bir kamış tercih etmenizde fayda vardır. Kamış seçiminiz doğru olursa yeminizi daha uzağa atma ihtimalinizde artacaktır. Dere avlarında genellikle 2 numaralı kaşıklar tercih edilir. Ama avlağına göre 0 ve 1 numaralı döner kaşıkların da kullanıldığı olur. Yüksek olan derelerde ise 3 numaralı döner kaşıklar tercih edilmelidir. En çok verim alınan kaşıklar arasında mepps döner kaşıklar bulunur. Mepps ile her mevsim ve her hava şartında balık avlanabilir. Farklı kaşık çeşitleri ile de avınıza renk katabilirsiniz. Kaşık fiyatları ise kalitesine ve avlağına göre 5 TL ile 100 TL arasında değişmektedir.

 

Üyeler "Kaşıkla Balık Avı Nasıl Yapılır?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın