Kamp Ateşi Nasıl Yakılır?

Nasıl Yapılır, Kamp Ateşi Nasıl Yakılır?

Kamp Ateşi Nasıl Yakılır?

Kamp Ateşi

Biz doğa ve balıkseverlerin olmazsa olmazlarından, müsait her ortamda ilk olarak yaptığımız iş olan “ateş yakma”da dikkat etmemiz gereken noktalar elbette vardır.

İlk önce ateşi yakacağımız yerin konumu çok önemlidir. Rüzgarlı bir ortamdaysak ateşin devamlılığı veya işimiz bittiğinde söndürülmesi sırasında rüzgar en büyük yardımcımız olacaktır. Rüzgarın ateşimizin merkezine gelmesine dikkat etmeliyiz ki en iyi verimle rüzgardan faydalanabilelim. Bunun için ateş yakacağımız yerin etrafına taşlar dizerek rüzgarı yönlendirebiliriz. Rüzgarın geldiği taraf boş bırakılarak ateşin üç tarafına taşlar dizmemiz işimizi kolaylaştıracaktır.

Ateş yakılacak alan seçildikten sonra etrafına zarar vermemesi ve yangın tehlikesi oluşturmasını engellemek için kolay tutuşabilecek kuru ot ve ağaçlar temizlenmelidir. Rüzgarın etkisiyle kuvvetlenen ateşten etrafa sıçrayabilecek kıvılcımlar yangın çıkmasında en büyük faktörlerdir.

Ateşin Yakıldığında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eğer aşırı rüzgar varsa ateşimizi şiddetli rüzgardan korumak için bir çukur açabiliriz veya etrafındaki taşların seviyesini bir miktar daha arttırabiliriz. Etrafına taş dizmeyi tercih edenlerin ise özellikle dikkat etmesi gereken unsur dizilecek taşların cinsidir. Aşırı ısı sonucunda patlama ihtimali olan taşlar tercih edilmemelidir. Aksi taktirde ciddi yaralanmalara maruz kalabilirsiniz.

Üyeler "Kamp Ateşi Nasıl Yakılır?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın