İskorpit Balığı Nasıl Temizlenir?

Nasıl Yapılır, İskorpit Balığı Nasıl Temizlenir?

İskorpit Balığı Nasıl Temizlenir?

İskorpit Balığı Nasıl Temizlenir?

Oldukça zehirli ve dikenleri bol bir balık olan iskorpit balığı değerini bilmeyenler için çirkin bir deniz canlısı ve ondan kurtulmak adına iğnesini hatta takımını heba edecekleri bir balıktır. Oysaki işin aslı kesinlikle öyle değildir. Oldukça lezzetli ve vücuda son derece faydalı bir türdür iskorpit balığı.

İskorpit balığının temizlenmesi biraz zahmet gerektiren bir iştir çoğu zaman. Ama düşünüldüğü kadar da zor değildir aslında.

İskorpit balığını temizlerken altın kurallarımız dikenlerin elimize batmamasına özen göstermek; ölmüş dahi olsa dikenlerinden vücudumuza zehir zerk edebilirler, ve oldukça keskin bir bıçağa sahip olmaktır. Öncelikle iskorpit balığının üst tarafındaki dikenlerini balığın büyüklüğüne göre 1-2 cm sırtın içine girecek derinlikte kuyruktan başa doğru kesiyoruz. Daha sonra karın kısmındaki dikeni de aynı şekilde alıyoruz. Ardından karın kısmından birkaç santimlik boylamasına bir kesik ile birlikte iç organların temizlenmesi için kesik açıyoruz. Sonrasında solungacın altından girecek şekilde kafayı kesiyoruz. Bu esnada iç organları da çekip dışarıya alıyoruz. Kafayı keserken son aşamasında balığın derisini çıkartmak için kafayı tam olarak kopartmamanız işinizi kolaylaştıracaktır. Kafayla birlikte deriyi kuyruğa doğru tulum şeklinde çıkartıyoruz. Eğer kafayı direk olarak kafadan ayırdıysanız bir pense deriyi çıkartmanızda işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Son olarak iskorpit balığının diğer tarafındaki deriyi de yüzdüğümüzde balık yenmeye hazırdır. Yemeden önce bol su ile temizlemelisiniz.

İskorpit balığını çorba yaparak, fırında buğulama yaparak veya bol yağda kızartarak tüketebilirsiniz. Afiyet olsun..

Üyeler "İskorpit Balığı Nasıl Temizlenir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın