Gelincik Balığı Nasıl Temizlenir?

Nasıl Yapılır, Gelincik Balığı Nasıl Temizlenir?

Gelincik Balığı Nasıl Temizlenir?

Gelincik Balığı Nasıl Temizlenir?

Gelincik balığının temizlenmesi normal bir balıktan farklıdır. Derisi oldukça sert ayrıca sırt ve karın alt bölgesinde dikenleri mevcut olan gelincik balığının eti kendine has kokulu ama oldukça lezzetlidir. Bu lezzetli ete ulaşmak için birkaç işlemden geçmeniz gerekmektedir.

Öncelikle gelincik balığının kafasını bıçak yardımı ile gövdeden ayırıyoruz. Daha sonra karın kısmını yine bıçak ile yararak açıp iç organlarını bol su ile yıkayıp temizliyoruz. Gelincik balığının derisinin tulum şeklinde çıkartılması gerekmektedir. Bunun için ise sırt kısmından yine bıçak yardımı ile birkaç santim çizik şeklinde kesip deriyi bir miktar etten ayırıyoruz. Sonrasında bir pense yardımı ile deriyi tutup kuyruğa doğru çekiyoruz. Aynı işlemi balığın diğer tarafı için de uygulayıp deriyi tamamen çıkartmış oluyoruz.

Gelincik balığının sırt ve karın kısmında kılçık şeklinde dikenleri mevcuttur. Bu dikenlerde zehir olmamasına rağmen çıkartılmasını öneriyoruz. Dikenleri kuyruktan kafaya doğru elimizle kaldırıp yine pense yardımı ile çekerek temizliyoruz. Her iki tarafta da dikenleri temizledikten sonra gelincik balığımız pişirilmeye hazırdır. Bol yağda tavada kızartabilirsiniz. Afiyet olsun..

 

Üyeler "Gelincik Balığı Nasıl Temizlenir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın