Dip Sürtmesi İle Levrek Avı Nasıl Yapılır?

Nasıl Yapılır, Dip Sürtmesi İle Levrek Avı Nasıl Yapılır?

Dip Sürtmesi İle Levrek Avı Nasıl Yapılır?

Dip Sürtmesi Veya Dip Sürütmesi Nedir?

Dip sürtmesi kelimeleri bir avcılık yöntemini anlatır. Bu yöntemi kullanmak için bir olta takımı hazırlamak gerekir. Özellikle Levrek avı için bu yöntem kullanılır. Sığ olan sularda, kürekli sandallar ile avcılık yapılmalıdır. Sürtme dip oltasında birçok kişi karides yemini tercih eder. Karideslerin büyük ve canlı olası daha iyi sonuçlar verir. 

Dip Sürtmesi Takımına Yem Nasıl Takılır?

Yem takılırken, karidesin başının uç kısmı ve kuyruğunu keselim. İğneyi yemin kuyruk kısmından baş kısmına doğru sokalım ve ucunu ense kısmından çıkartalım. İğnenin dışarda kalan ucuna başka bir karidesi, kuyruk bölümündeki ilk boğumun ortasından geçirilerek ekleyelim. Bu sayede bir iğneye çift yem takılmış olur. Yemlerin çok taze ve canlı olmasına dikkat edelim. Dip sürtmesi  takımı sandaldan atılarak yapılır. Levrek balığının ürkekliği, sandaldan veya küreklerden gelecek sese göre kaçmasına neden olabilir. Buna çok dikkat edelim ve sessiz olalım.  Misinayı 35 kulaç sayarak sakince denize bırakalım. Yemin dibe ulaşmasını sağlayalım. Balık geldiğinde sakin hareket edelim.  Önce kalama verelim, sonra boşluk verilmeksizin balığı çekmeye başlayalım. Balığın misinayı koparmasına izin vermeyin ve kepçe yardımı ile sandala alın.

Dip Sürtmesi Takımı Nasıl Yapılır?

Kasnağa 50 kulaç uzunluğunda 0.60’lık parlak renkli sarı veya yeşil misina saralım. 5 kg’ın altında levrek balığı için 0.45 olta, 0.40 ek beden, 0.35 beden misina kullanınız. Kullandığımız 0.60 numara misinanın sonuna 20mm’lik fırdöndü eklenir. Fırdöndüden olta bölümüne doğru 2 karış mesafe alınarak misinaya 2gr ağırlığında çok küçük bir kıstırma kurşun ekleyelim. Fırdöndünün boş ucuna ek beden olarak yarım kulaç kadar 0.50 misina ekleyelim ve bu parçaya 20mm’lik ek bir fırdöndü takalım. Fırdöndünün diğer halkasına dört, beş kulaç uzunluğunda 0.45’lik misinayla beden eklenir. Bu bedenin ucuna da 2/0 – 3/0 veya 4/0 numara parlak çelik çıplak kanca bağlanır.

 

Üyeler "Dip Sürtmesi İle Levrek Avı Nasıl Yapılır?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın