Balık Nasıl Temizlenir?

Nasıl Yapılır, Balık Nasıl Temizlenir?

Balık Nasıl Temizlenir?

Balık Nasıl Temizlenir?

Balıkçılardan veya büyük marketlerden aldığınız balıklar, genellikle satıcı tarafından temizlenir. Ancak bazen evde veya kamp yaptığınız alanda balık temizlemek zorunda kalabilirsiniz.

Balık, sağladığı faydalar ve lezzetiyle sofraların vazgeçilmezi durumunda. Genellikle kızartma, ızgara ve buğulama yöntemiyle pişirilen balık için en çok sorulan sorulardan biri, balık nasıl temizlenir olur. Şimdi size hangi balık nasıl temizlenir konusunda bilgiler vermeye çalışacağız.

Balık temizlemeden önce kısa bir şoklama işlemi yaparsanız, işlem çok daha kolay olur. Derin dondurucuda 30 dakika bekletmenizi öneririz. Bazı balıkların özellikle levrek gibi balıkların kafaları lezzetlidir. O yüzden her balığın kafasını ve kuyruğunu kesmemeniz önerilir. Küçük ve pullu balıkları soğuk suda, elinizle ovuşturularak pullarından arındırabilirsiniz. Balıklar büyük ve pulluysa bir bıçak ile pullarını kazıyabilirsiniz. Balığı yatırıp, kuyruğundan tutarak kazıma işlemine başlayabilirsiniz. Balığın zedelenmemesi için bıçağı dik tutup, ön ve arkasına işlem yapınız. Pulları zor çıkan balıklar için kaya tuzu kullanılabilir.

Küçük Balıklar Nasıl temizlenir?

Hamsi balığı nasıl temizlenir?, kıraça balığı nasıl temizlenir?, sardalye balığı nasıl temizlenir?, gümüş balığı nasıl temizlenir? Gibi sorular en çok merak edilen küçük balık temizleme sorusudur. Bunun için bıçak kullanmadan şu işlemleri yapabilirsiniz. Balık pulluysa suda ovuşturarak pullarını çıkartın. Sol elinize aldığınız balığın kafasını sağ elinizin baş ve işaret parmağıyla koparın. Başparmağınızı karnına sokup, iç kısmını temizleyin. Kılçıkları kalabilir ama istemezseniz karnına soktuğunuz parmağınızı kuyruğa kadar götürüp, kılçığın çıkış yerinden dikkatlice hareket ettirip kılçığı çıkarabilirsiniz. Balığı soğuk suyun altında iyice yıkayın.

Orta Ve Büyük Balıklar Nasıl Temizlenir? 

Uskumru balığı nasıl temizlenir?, palamut balığı nasıl temizlenir?, torik balığı nasıl temizlenir?, çinekop balığı nasıl temizlenir?, istavrit balığı nasıl temizlenir? gibi sorular için ise öncelikle şunu belirtelim. Orta boy ve büyük balıklar bıçakla temizlenmelidir. Balığın ağız bölgesinden aşağı bir kesik atıp, karnını açın ve iç organlarını dışarı çıkarıp temizleyin. Solungaçları kopardıktan sonra, siyah zarları ve kanlarından arındırmak için bol suyla yıkayın.

 

Üyeler "Balık Nasıl Temizlenir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın