Balık Kılçığı Nasıl Temizlenir?

Nasıl Yapılır, Balık Kılçığı Nasıl Temizlenir?

Balık Kılçığı Nasıl Temizlenir?

Balık eti yemenin vücuda, cilde, göze ve kalbe faydaları saymakla bitmez. Uzmanlarca haftada en az bir kez balık yenilmesi önerilmektedir, özellikle çocukların zeka gelişiminde ve hastalıkla mücadelerinde önemli yer tutmaktadır. Sağlığımız için bu kadar önemli rol oynayan balığı, kimi zaman (özellikle çocuklarda) kılçıklarından dolayısıyla tüketmek zor olabilmektedir.

Büyük Balıklarda Kılçık Nasıl Temizlenir ve Nasıl Fileto Haline Getirilir?

Biraz ele gelen çipura, levrek, karagöz gibi balıkların yüzgeçlerinin ucundan tutarak keskin bir bıçak yardımıyla kesiyoruz. Pullarını ayıklamak için kuyruk kısmından kafasına doğru bıçak darbeleriyle pullarını kazıyoruz. Pullarını temizledikten sonra güzelce yıkayıp kuruluyoruz. Balığı kesme tahtasına yatırıyoruz ve karın bölgesinin alt kısmından baş kısmına doğru kesiyoruz. Kestiğimiz balığın iç organlarını baş kısmından kuyruk kısmına doğru dikkatlice çekerek çıkarıyoruz. Organlarını çıkardıktan sonra bol su ile içerisini güzelce yıkıyoruz. (Fırçanız varsa fırçalayabilirsiniz.) Balığın kafasını hafif eğimli bir şekilde keserek ayırıyoruz. Balığımızı temiz bir bez veya havlu yardımıyla gövdesinden destek alarak tutuyoruz, diğer elimizle kuyruk kısmında kemiği hissederek baş kısmına doğru boydan boya kesiyoruz. Aynı işlemi diğer tarafı içinde uyguluyoruz ve kılçık kısımlarından kurtuluyoruz. Daha sonra bıçağı deri ve et arasına yerleştiriyoruz. Bir elimizde deriyi sıkıca tutarken diğer elimizle hafif eğim verdiğimiz bıçak yardımıyla deriyi etten ayırıyoruz.

Balık cımbızı nasıl kullanılmalıdır?

Balıklarda kılçık ayıklamak için en çok kullanılan yöntemlerden biri balık cımbızlarıdır. (Temiz, normal  cımbızlarıda tercih edebilirsiniz.) Bir kabın içerisine biraz soğuk su koyuyoruz. Her çektiğimiz kılçığı bu suya sokuyoruz. Böylelikle cımbızımız temizlenmiş oluyor ve tekrardan kılçığın balığa yapışma ihtimali azalıyor. Suyun soğuk olması önemlidir. Pişirilme öncesinde balığın sıcak suya maruz kalması doğru değildir. (Sıcak su kullanılması durumunda lezzetinde azalma olabilmektedir.)

Palamut Gibi Diğer Balıklarda Kılçık Temizlemek için;

Solungaçlarını önceden temizlediğimiz balıklarımızı yağlı kağıt üzerinde düz bir zemine yatırıyoruz. Kafasından ve kuyruğundan birbirine doğru iterek kemiğini yumuşatıyoruz. Daha sonra kuyruk kısmını ileri geri, sağa sola olmak üzere haraketler yaparak kılçığını kırıyoruz. Aynı işlemi balığımızın boynu içinde gerçekleştiriyoruz ve kırılan kılçığın olduğu bölgeden tutuyoruz ve balığımızı çekerek kılçığından çıkartıyoruz.

Hamsi Kılçığı Nasıl Ayıklanır?

Hamsiyi avucumuzun içerisine başı yukarıda kalacak şekilde yatırıyoruz. Diğer elimizle baş ve işaret parmağımızı kullanarak hamsinin başını koparıyoruz ve göğüs kısmından kuyruğa doğru bir parmağımızla hamsimizin içini deşip yıkıyoruz. Hamsimizi temizledikten sonra iki elimizle tamamen kopmayacak şekilde ikiye ayırıyoruz. Hamsimizin  kılçığını baş ve işaret parmağımızı kullanarak çekiyoruz.

Kolay Gelsin..

 

Üyeler "Balık Kılçığı Nasıl Temizlenir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın