Balık Hangi Saatlerde Tutulur

Nasıl Yapılır, Balık Hangi Saatlerde Tutulur

Balık Hangi Saatlerde Tutulur

Balık Hangi Saatlerde Tutulur

Avlanma saatlerinin etkisi ve önemi tam olarak nedir? Hangi saatlerde yapılan avlar bize ne kazandırır? Balık avlama saatleri nelerdir? Bu gibi sorulara cevap vermek amacıyla, sizlere bir yazı hazırladık. 

Balık avcılığının en önemli artılarından biri, balığın verimli avlanabileceği zamanları bilmektir. Yapılacak avlanmanın verimliliğini su ısısı, rüzgar, akıntı faktörleri doğrudan etkiler. Geceyi dinlenerek geçiren balık, sabah gün ağarmaya başladığında yattığı yerden kalkıp avlanmaya başlar. Bu saatlerde dikkatsiz ve meraklı olurlar. Aslında birçok balık sabah ve akşam saatlerinde daha meraklı olur. Öğle zamanında da balık avı yapılabilir ancak sabah avlanan balık öğlenleri çoğunlukla yatarak geçirir.

Karanlıkta balıklar kendilerini daha rahat hissetseler de, avcı balıklar karanlıkta diğer balıklar için risk oluşturduğundan, diğer balıklar temkinli davranır ve balıklar kıyıya yakın yerlerde dolaşır. Mevsimsel olarak balık avı zamanlarını şu şekilde düşünebiliriz.  İlkbahar aylarında balık avı, saat 6-9 arası su soğuk olur, balık aç fakat, soğuktan dolayı yemlenme isteği yok. Saat 9-13 arası güneş ışınları suya etki etmeye başlar. Rüzgar bu ısınan tabakaya yemleri götürür. Balık yemlenmeye başlar. Rüzgar altı kıyılarda avlanma verimli olur. Saat 13-17 arası güneş tepede olduğu için su sıcak olur ve balık aktif olur. Yaz aylarında balık avı ise, saat 4.30-9 arası gün doğmadan önce gelen kuşluk vaktinde avcılık verimli olur. Saat 9-17 arası avcılık için kötü zaman. Su çok sıcak ve balık serinlemek amacıyla derin sulara iner. Saat 17-21 arası balığın derin sulardan ayrılarak yemlenmeye çıktığı zamanlardır. İyi av olur. Sonbahar aylarında balık avı ise, saat 5-9 arası su serin olur. Balık yemlenmek için istekli değildir. Saat 9- 12 arası pek av olmaz. Saat 12-18 arası güneş suya ısıtır. Balığın kışa hazırlık için yağlanması gerek. Bu nedenle aç ve istekli olur. İyi avlar.

 

Üyeler "Balık Hangi Saatlerde Tutulur" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın