Asansör Olta Takımı Nasıl Hazırlanır?

Nasıl Yapılır, Asansör Olta Takımı Nasıl Hazırlanır?

Asansör Olta Takımı Nasıl Hazırlanır?

Asansör Olta Nasıl Yapılır?

Asansör olta takımı ile kıyıdan avlanmalarda, derinliğin fazla olduğu yerlerde kullanılmasının uygun olduğu bir avlanma yöntemidir.

Bu sistemde kullanılacak elemanlar kurşun, fırdöndü, klipsi fırdöndü, iğne ve canlı yemdir.

İlk önce klipsli fırdöndünün fırdöndü tarafına bir köstek hazırlıyoruz. Köstek avlanacak balığa ve iğneye takılacak yemlik canlı balığa göre uygun seçilmelidir. Yaklaşık 1 kulaç uzunlukta ve 0.30 kalınlıkta olması yeterli olacaktır fakat sağlam olması çok önemlidir. İnce köstek kullanmamızın sebebi canlı yemin yorulup ölmemesini sağlayacaktır. Kösteğin en ucuna da avlanacak ava uygun iğneyi takıyoruz.

Oltamızın ucuna fırdöndü ve arkasına kurşunu bağlayıp kamışı suya sallıyoruz. Kurşunu mümkün olduğu kadar uzağa gönderiyoruz. Sonrasında hazırladığımız klipsli fırdöndülü ve üzerine canlı yem takılmış takımı klipsli tarafından bedene bağlayıp suya gönderiyoruz. Canlı yemin suyun dibine doğru gideceğini göreceksiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken canlı yemi iğneye takarken çok zarar görmemesini sağlamak ve oltada takılı fırdöndünün, klipsli fırdöndüden üzerinden geçmesine fırsat vermeyecek kadar büyük olmasına dikkat etmektir.

Bu takım sayesinde canlı yem oltada normal takımlara göre çok daha fazla geniş alanda gezebileceği için avlanma alanınız genişleyecektir.

Rast gele…

Üyeler "Asansör Olta Takımı Nasıl Hazırlanır?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın