Ahtapot Nasıl Yakalanır?

Nasıl Yapılır, Ahtapot Nasıl Yakalanır?

Ahtapot Nasıl Yakalanır?

Ahtapot Avcılığı

Dünyada yapılan ahtapot avcılığında birçok çeşitli yöntem kullanılmaktadır. Dalarak, ahtapot çaparisi ile, ahtapot çömlekleri ile, tuzaklar ile, kapanlar ile, zıpkınlar, pinter ağları ve normal ağlarla yapılan avcılıkları bunlara örnek verebiliriz. Ülkemizde yapılan avcılıkta hedeflenen türlerin yanında başka birçok yan ürün de yakalanabilmektedir. Ülkemiz denizleri tür bakımından oldukça zengindir. Ahtapot, belirlenen yöntemlerin dışında trol ve uzatma ağlar ile tesadüfi de olsa yakalanabilir. Bu arada ahtapotların beyaz ve parlak cisimlere ilgi duyduklarını hatırlatalım.

Ahtapot Oltası Nasıl Yapılır?

Ahtapot oltası yapımı oldukça kolaydır. İlk olarak sahte yeme bir veya 2 adet 2- 3 no iğne düğümlenerek sabitlenir. Yemin halkasına 0.30 veya 0.40 mm 50 cm beden misina,ucuna da kurşunu geriye geçirmeyecek kalınlıkta fırdöndü, fırdöndünün boşta kalan halkasına da akıntıya göre gezer kurşun 0.45 mm misinanın ucundan geçirerek fırdöndüye bağlanır. Bağlanan iğnelerin kancalarının yukarıya gelmesine dikkat ediniz.

Ahtapot Nasıl Yakalanır?

Ahtapot avının aslında diğer avlardan pek farkı yoktur. Diğer avlar gibi sabır gerektirir. Ahtapot avı için  tekne ile av yapacağınız bölgeye geliniz. Tekneyi akıntıya bırakıp oltalar suya salın. Ahtapot oltaya vurduğunda oltada bir ağırlık hissedilecektir. Oltaya sert hareket yapılmadan bir kaç saniye bekledikten sonra oltayı yavaşça çekiniz.  Ahtapot  yemi gördüğü anda kollarını açarak yemin üzerine atlar. Yakalanan ahtapot kepçe ile tekneye alınır. Tekneye çektiğiniz ahtopot, mutlaka kapalı bir yere konulmalıdır. Naylon, çuval tarzı bir nesne de olabilir ama mutlaka ağzı iple bağlanmalıdır.

 

Üyeler "Ahtapot Nasıl Yakalanır? " hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın