Misina Nedir? Misina Türleri Nelerdir?

Misinalar, Misina Nedir? Misina Türleri Nelerdir?

Misina Nedir? Misina Türleri Nelerdir?

Misina

Biz balıkçıların balık avlamada kullandığı, doğal veya yapay yollarla elde edilen liflerin birbirleri ile karıştırılarak veya tek olarak kullanılan, bükülerek, eğerek veya tek lif formunda üretilen ipliklerdir.

Misinalar üretildikleri hammaddeye göre sınıflandırılırlar.

Misina Türleri Nelerdir?

Misina

Bildiğimiz klasik misinalardır. Balıkçılığın ilk yıllarında kullanılan at kılının yeni nesilleridir. Genelde polyester veya nylondan elde edilmektedirler. Tek lif halinde üretilirler. İki farklı misina karşılaştırmasında ipliğin çapı veya kopma mukavemet değerleri göz önüne alınır. “mm” cinsinden bir değere sahip olan misinada değer ne kadar yüksek ise misinanın kalınlığı da o oranda fazladır. “kg” birimine sahip bir misina da ise ipliğin taşıyabileceği en fazla ağırlık verilmektedir. Üretiminin ve hammaddenin kolay bulunabilir olmasından dolayı ucuzdurlar. Klasik misina kullananların eskimiş veya düğümlenmiş misinalar yerine yenilerini kullanmaları daha verimli av geçirmeleri için daha uygun bir seçim olacaktır.

Karbon Misina

Polimer içerisine karbon metalinin eklenmesi ile ilk defa Japonya’da üretilen karbon misinalar maliyet açısından klasik misinalara göre daha pahalıdırlar. Bu da aklımıza “Klasik misina mı, Karbon misina mı?” sorusunu getirmektedir. Normal misinadan farklı olarak daha küçük bir çapa ve daha sağlam bir yapıya sahip olması, suyu yapı içerisine almaması gibi özellikleridir. Bu özellikleri sayesinde su içerisinde görünürlüğü düşer, balığın misinayı fark etmesi zorlaşır ve daha verimli avlara olanak yaratan faktörlerden biri halini alır. Ayrıca normal misinaya göre daha iyi ve sağlam düğüm tutarlar. Dezavantajı ise fiyatıdır ki bu da üretim prosesinden kaynaklanır.

Örme Misina

En az iki farklı ipliğin eğilerek örülmesi ile elde edilen misina tipidir. İpek, pamuk gibi doğal lifler veya polyester, nylon gibi yapay liflerden üretilebileceği gibi pamuk/nylon karışımı şeklinde de yapılabilirler.

Misina Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikli kriterimiz misinanın çekim gücü ve çapı olmalıdır. Denizden neyin geleceği belli olmadığından dolayı misinamızın kuvvetli olması oldukça önemlidir. Ayrıca misinamızın avı çekerken üzerine atılan düğümleri bırakmaması yani ıslak düğüm tutma kuvveti de dikkat edilmesi gereken bir husustur. Yük bindiğindeki darbe emme kuvveti bir diğer kriter olarak karşımıza çıkar. Darbe emme yani esneme kuvveti ne kadar fazla ise avımızı kaybetmeden getirme şansımızı o kadar arttırır. Tabi bu baskıya maruz kaldıktan sonra ve baskı sona erdikten sonra eski durumunu da geri kazanabilmelidir. Bir diğer seçim unsuru ise güneş ışınlarını geçirgenliktir. Bu balık tarafından misinanın fark edilebilirliğini etkilemektedir.

Tüm bu unsurlarda beklentilerimizi karşılayabilen bir misina ile başarılı bir av için dikkat etmemiz gereken en son unsur fiyatı olmalıdır.

Misinanızın markası, türü ve fiyatı ne olursa olsun her avdan sonra tatlı su ile yıkanmasına ve yıpranmış misinaların yenileri ile değiştirilmesine, misina yüzünden kaçırabileceğiniz avın arkasından üzülmemek için dikkat etmenizi öneririz. İyi avlar..

Üyeler "Misina Nedir? Misina Türleri Nelerdir?" hakkında ne diyor?


Generic placeholder image

3.02.2017 11:41 Serdar S.

Bence en iyi sonuç karbon misina ile alınabilir. hem daha sağlam hem daha ince hemde daha az görünür

Yorum yazın