Latex Misina

Misinalar, Latex Misina

Latex Misina

LATEX MİSİNA

Misina Nedir?

Saydam özellikte olup sentetik ve yapay ham maddelerden tek kat çekilerek değişik kalınlıklarda olan balıkçılıkta olta takımının ipi olarak kullanılan naylondan ya da kıldan yapılmış olan ipe misina denilmektedir.

Sahte Misina İle Gerçek Misinayı Ayırt Etme:

-Sahte misinanın ucuna bağlamış olduğumuz düğümü sıkmadan önce ağzımızla mutlaka ıslatmalıyız.

Eğer ıslatmazsak misina sürtünmeden yanmakta ve kopmalar meydana gelmektedir.

-Avlama sonrası sahteleri çıkartıp misinanın 1,5 metresini keserek atmalıyız. Daha sonra sahteyi bağlayıp yeni avda kullanmalıyız.

-İnce misina kullandığımız zaman yumuşak olmasına dikkat etmeliyiz.

-Kamış porselenlerini ve makinenin misinayı sarmış olan tel takımındaki yüzüğü kontrol etmeliyiz. Yüzüğün sürekli dönmesi gerekmektedir. Porselenlerde kırık olmaması gerekir çünkü küçük arızalarda misinayı bozabilmektedir.

-Sahteyi atarken kamışın birinci ucunda en uçta ters düğüm atılabilir bu sürekli gözden kaçırdığımız bir olaydır. Atış anında ses çıkararak yırtılır, bu nedenle misinanın ilk halkalarını tam merkezden geçtiğini her atışımızda kontrol etmeliyiz.

Latex Misina:

Sağlam, esnek düğümleri ile çok iyi performans göstermektedir. Fiyat olarak diğer misinalara göre oldukça makul fiyatlandırıldıkları için oldukça fazla rağbet görmektedirler. Özellikle şamandıralı el oltasıyla avcılık yapanlara önerilmektedir. 10 metrelik el oltasında çok kullanışlıdır ve balığı çok iyi yormaktadır. Köstek ile de kullanıma uygundur. Bu nedenle kısa mesafelerde misina kullandığımız zaman katı, sert darbeleri de rahat bir şekilde emebilmektedirler. Bir misinada istediğimiz tüm özellikler latex misina mevcuttur. Yumuşaklığı ve ergodinamik yapısıyla her çeşit balık avında avantaja sahip olmaktadır. Düğümle uygulanan yüke direnerek on kat arttırılmış olan latex misinalar kullanım sırasında aşınmalara ve sürtünmelere karşı %100 dayanıklı ve sağlamlılık göstermiştir. 

Çekme özelliği ve esneme sayesinde en yüksek derecede olan latex misinalar, misinalar arasında en sağlam üründür. 20 kg'a kadar yükü çekmektedirler.

0,25/0,60 mm arası kalınlıkta misina, şeffaf renkte 310 mt uzunlukta olmaktadır. Latex misina kaliteli misina türüdür. Kopmaz ve dayanıklı olmasından dolayı oldukça ilgi çekmektedir. Bu misina ile her türlü balığı gönül rahatlığı ile avlayabiliriz.

Latex Misina Kullanım şekilleri:

Latex misinada 25 köstek ve 30 beden latex misina ile yapılan takımlar dayanıklı olduğu için 2 av sonrası ve daha fazla süre de kullanılmaktadır. Ama diğer misinalarda aynı performansı görmek mümkün değildir.

Özel kimyasal işlemlerden geçtikleri için latex misinalar suda yansıma yapmaktadırlar. Işığı geçirerek normal misinalara göre su altında görünmemektedirler. Bu özellik de zorlu avlarda başarı şansımızı arttıracak bir özellik olarak ön plana çıkmaktadır.

Latex misina normal misinaya göre kırılgan yapıda ve sert olmaktadır.

Latex misinaları yaktığımız zaman ucu siyahlaşır ve eğer naylon gibi büzüşmüyorsa latex misina olarak adlandırılmaktadır. Kaplama misinalar gerçek latex misinalardan daha ucuz ve normal misinalara daha yakın görünmektedir.

Latex Misinanın Kullanımı:

Düşük çekmeli olduğu için normal kullandığımız kalınlıklardan daha yüksek kalınlıkta tercih etmeliyiz. Görünmezlik özelliği sayesinde kalınlık artışı takım avcılığını etkilememektedir.

ip misina ile ilgili makalemizi de okumanızı öneririz.

Üyeler "Latex Misina" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın