Balıkçılıkta Doğru Misina Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Misinalar, Balıkçılıkta Doğru Misina Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Balıkçılıkta Doğru Misina Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Misina, balıkçıların en çok dikkat etmesi gerektiği malzemelerin başında gelir. Amatör balıkçılar, en çok balığa göre kullanacağı misina seçimini doğru yaparsa başarılı olur. 

Misinalar birçok farklı özelliği ile birbirinden ayrılır. Mat ve parlak misina, sert ve yumuşak misina gibi. Parlak misinalar daima beden için kullanılır. Mat misinalar ise olta için kullanılır. Aynı zamanda sert misinalar el oltası için elverişli olup, makina makaralarına yumuşak misina sarılmalıdır. Ultra Bamyl, Damyl İmperial, Platil ve Torty misinalar hem olta hem de makinalara en uygun misinalardır. En ağır balıklarda bile makaralara 0.40 misina sarılabilir. Ortalama 9 kg. tartan bir 0.40 misina usta bir amatörün idaresiyle daha ağır balıkları bile yakalar. Oltalık misinalar renkli de olabilir. Parlak misinaların çok sağlam olması gerekir. Ne kadar sağlam olursa olsun, misinaların da bakıma ihtiyaçları vardır.

Misina Bakımı Nasıl Yapılır?

Amatör balıkçılar, balık avından sonra makaradaki misinalarını şişe üzerine sararak tatlı suda yıkayıp kurutarak tekrar makaralarına sarmalıdırlar. Misinalar mat beyaz, parlak beyaz, yeşil, mavi, kırmızı olarak piyasada bulunabilir. Misinaların gücü hareketsiz bir ağırlığa göre tasarlanmıştır. Bundan dolayı özellikle ağır balıklarda, yükün tamamını misinaya bırakmadan kepçe kullanmak gereklidir. El oltası kullanıldığı zaman en azından 0.50 kalınlıkta misina kullanılmalıdır. Balığa göre değişik misinalar kullanabilmek için her makinanın bir yedek makarasını bulundurmak gerekir. Üretici firmalar avlamaya çalıştığınız balığın ve suyun gereksinimlerini karşılamak için çeşitli özelliklerle misinaların geliştirilmesini sağlarlar. Şuan günümüzde kullanılan misinalar, kullanıcının balığı oltanın ucunda hissetmesi için hassasiyet dengesini ayarlanmış şekilde tasarlanmıştır. Yeni başlayan oltacılar, yakalamak istedikleri balığın ölçülerini karşılayan bir misinaya sahip olmalıdırlar. Tecrübeli oltacılar ise, bir balığı kıyıya çıkarmanın mücadelesini artırmak için en hafif misinayı kullanmayı tercih edebilir. Hassas misinalar, balığın olta ya da yeminizden ısırıklar almasını hissetmenize de yardımcı olur.

 

Üyeler "Balıkçılıkta Doğru Misina Seçimi Nasıl Olmalıdır?" hakkında ne diyor?


Generic placeholder image

22.03.2017 13:33 Sinan K.

Faydalı makale,teşekkürler.

Yorum yazın