Ege Soslu Uskumru

Mezeler, Ege Soslu Uskumru

Ege Soslu Uskumru

Ege Soslu Uskumru Tarifi

Uskumru balığı, uskumrugiller familyasına ait bir balık olmakla birlikte, sürüler halinle yaşamaktadırlar. Büyüklüğüne göre farklı adlarla adlandırılabilirler. Genellikle kıyılara yakın yerlerde yaşarlar. Ayrıca aynı familyanın bir üyesi olan kolyoz türüyle oldukça çok karıştırılmaktadır. İki tür arasında görünüş açısından ufak tefek farklılıklar olsa da, uskumru balığı kolyoza göre daha lezzetlidir. Kolyoz balığının tadı ise daha yavandır.

Uskumru balığının, vücudu iğ şeklindedir ve sırttan aşağıya doğru inen açık veya koyu yeşilimsi-mavi, üzeri lekeli bantlar bulunmaktadır. Karın bölgesi açık gümüş renklerindedir. Büyüklüğü ortalama 20 ile 50 cm arasında değişmektedir. Ortalama olarak 7 ile 11 yıl yaşamaktadırlar. Uskumru göçmen bir balık olmasının yanı sıra, kırmızı etlidir ve ekonomik değeri olan pelajik bir deniz balığıdır. Uzmanlar, uskumru balığının lezzeti ve omega-3 değerinin oldukça yüksek olmasından dolayı özellikle çocuklar ve hamilelerin düzenli olarak tüketmesinin yararlı olduğunu belirtmiştir.

Yetiştiği sulara göre değişiklik gösterse de genellikle en yağlı olduğu dönem eylül ile ocak ayları arasıdır. Bu dönemde oldukça lezzetli olduğu belirtilmektedir. Pulsuz bir balık olan uskumrunun, yağlı olanları genelde ızgara ve fırın olarak tercih edilmektedir. En sevilen tüketilme usulü ise İstanbul’a gidildiğinde olmazsa olmazlardan olan balık ekmek şeklidir. Uskumru balığı aynı zamanda birçok mezede de kullanılmaktadır. Tavası ve buğulaması da oldukça fazla tercih edilmektedir. Piyasada uskumrunun konserve hali ve dondurulmuş hali de bulunmaktadır. Ama en sağlıklısının doğal olduğunu unutmayınız.

Ülkemizde uskumru balığı en çok Karadeniz, Marmara Denizi ve Ege Denizi’nde görülmektedir. Marmara Denizi’nin en verimli avlak yeri Silivri açıklarıdır. Fakat son yıllarda bilinçsiz avlanma nedeniyle denizlerimizde sayısı uskumru balığı miktarı maalesef azalmıştır. Bu bilinçsiz avlanmanın bir sonucu olarak uskumru balığı ithal olarak ülkemize getirilmeye başlanmıştır. Aynı şekilde Norveç’ten getirilen uskumru soğuk sularda yetiştiği için eti daha yağlı olmaktadır ve bu nedenle ülkemizde oldukça büyük bir pazara sahiptir. Uskumru balığı hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

ege soslu uskumru tarifi

Sıcak coğrafyanın, sıcak insanlarının bulunduğu ve aynı zamanda farklı ve yöresel yemek çeşitleri ile dikkat çeken ege bölgesinde tüketilen bir meze olarak ege soslu uskumru tarifi için;

Malzemeler

  • Uskumru balığı
  • 1-2 yemek kaşığı Zeytinyağı
  • 2-3 diş Sarımsak
  • 1 tatlı kaşığı Sirke
  • İsteğe göre yeteri kadar Nar ekşisi
  • 4-5 adet Salatalık turşusu
  • Jalapeno biber turşusu (acı severler için isteğe göre)
  • Biberiye
  • Tuz

Yapılışı

Ege soslu uskumru için almış olduğumuz uskumrumuzu bol su ile yıkayıp güzelce temizledikten sonra, haşlanması için uygun bir tencereye koyuyoruz. Tencerenin içerisine az miktarda tuz atıyoruz. Haşlanan uskumru balığımızın siyah kısımlarını, derisini ve kılçıklarını güzelce ayıklıyoruz.
Zeytinyağı, sarımsak, sirke, nar ekşisi, salatalık turşusu ve jalapeno turşusunu blenderdan geçiriyoruz. Haşladığımız uskumru balığımız soğuduktan sonra blenderdan geçirmiş olduğumuz sosu üzerine yayıyoruz. (Zeytinyağı az gelirse ekleyebilirsiniz.) Son olarak uskumru balığı mezemizi biberiye ile süslüyoruz.
Ege soslu uskumru tarifimiz hazır. Soğuk olarak tüketiniz.
Afiyet Olsun.

Üyeler "Ege Soslu Uskumru" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın