Balık Salamura

Mezeler, Balık Salamura

Balık Salamura

Balık Salamura Ne İçin Yapılır

Balık ile salamura yapmanın amacı balığın az olduğu zamanlarda da vazgeçemediğimiz lezzetten uzak kalmamaktır. Yağ oranı fazla olan balıkların salamura yapılması daha doğru olacaktır.

Balık Salamura Nasıl Yapılır

İlk önce balığın yenmeyen kısımlarını ve kılçığını güzelce temizleriz. Temizlenmiş balıklarımızı bol suda iyice yıkayıp yaklaşık 12 saat tuzlu suda beklettikten sonra suyunu güzelce süzüyoruz. Su süzüldükten sonra kaya tuzu ile balıklarımızı harmanlıyoruz. Bir süre harmanlanmış olan balık bekletildikten sonra saklamak istediğimiz kaba koymaya başlıyoruz. İlk önce kabın tabanına yaklaşık bir avuç kaya tuzu koyuyoruz. Daha sonra bir sıra balık üstüne bir miktar tuz olacak şekilde kabımızı dolduruyoruz.

balık tuzlama

En son olarak en üste dilimlenmiş 1-2 limon ve bir miktar taze defne yaprağı koyarak bidonumuzu kapatıyoruz. Böylelikle salamuramız hazırlamış oluyoruz.

Balık Salamura Nasıl Saklanır

Hazırlamış olduğumuz balık salamuramızı ağzı sıkıca kapatılmış kap veya bidon içerisinde, güneş almayan yerlerde saklamalıyız. Yaklaşık bir yıl ömrü olduğunu ve bu süre içerinde tüketmemiz gerektiğini unutmayın.

Üyeler "Balık Salamura" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın