Sakarya Balık Avı Meraları

Marmara'da Balık Avı, Sakarya Balık Avı Meraları

Sakarya Balık Avı Meraları

Sakarya

Sakarya; Türkiye’de Marmara Bölgesi’nde Çatalca-Kocaeli bölümünde yer almaktadır. Sakarya’nın batısında Bursa, İzmit; doğusunda Düzce; kuzeyinde Karadeniz; güneyindeyse Bilecik ve Bolu yer almaktadır. Tarihsel zenginliği, coğrafi konumu, ulaşım olanakları, sanayi, tarım ve hizmet sektörlerindeki ülke ekonomisi payı ile ülkemizin önemli şehirleri arasında yerini almıştır. Marmara Bölgesi’nde İstanbul, Bursa, Kocaeli ve Balıkesir’den sonra 4. Büyük ili olarak yer almıştır. Sakarya ilinin iklimi olarak Karadeniz ve Marmara Bölgesi’nin iklim şartlarının etkisinde kaldığı gözlenmiştir. Batısında ve güneyinde Marmara iklimi, Karadeniz kıyısı ve doğusunda da Karadeniz iklimi görülmektedir. Sakarya da görülmesi gereken yerler; Kuzuluk Kaplıcaları, Maden Deresi, Sapanca Gölü, Seyifler Kalesi, Ağa Camii, Seyyid Karaman Baba Türbesi, Poyrazlar Gölü, Sakarya Müzesi ve Rahime Sultan Camisi’dir. Sakarya’nın ilçeleri: Taraklı, Akyazı, Ferizli, Söğütlü, Kocaali, Kaynarca, Karasu, Arifiye, Adapazarı, Hendek, Sapanca, Karapürçek, Geyve, Serdivan, Erenler ve Pamukova’dır.

Sakarya Balık Avı Meraları

Sakarya Nehri; Türkiye’nin üçüncü en büyük nehri olup Kuzeybatı Anadolu’nun en büyük akarsuyu olduğunu söyleyebiliriz. Beslenme havzasının genişliği 53. 800 km2 ve uzunluğuysa 824 km2’dir. Sakarya Nehri’nde; yayın, sazan, turna, kızılkanat, tatlı su levreği, karabalık (kadife), kum balığı, kaptırga ve yılan balıkları bulunmaktadır. Karadeniz’den Sakarya Nehri’ne giren deniz balıkları olan tirsi, mersin balığı ve yem olarak da kullanılan ben balığı da bu nehirde bulunmaktadır. Son zamanlarda İsrail sazanı istilasına uğrayıp verim düşmüştür.

En verimli Sakarya balık avı meraları şöyle tanımlanabilir:

Molla Köy Göletleri: Arifiye ilçesinde yer almaktadır. Sakarya Nehri kenarında yer alır. Turna, kızılkanat, çapak (kaptırga) balıkları bulunmaktadır.

Sapanca: Adapazarı ile İstanbul arasında bulunmaktadır. Sapanca ilçesinde yer almaktadır. Sazan, kızılkanat, levrek ve turna balıkları avlayabilirsiniz.

Akgöl: Ferizli’nin ilerisinde yer almaktadır. Karabalık, çapak, kızılkanat ve turna balıkları avlamak mümkündür.

Keremali Yaylası: Akyazı ile Hendek arasında yer akmaktadır. Hendek’e 27 km, Akyazıya da 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Sazan balığı avlamak isteyenler için mükemmel bir yerdir.

Ali Fuat Paşa Sakarya Nehri: Turna balığı avlayabilirsiniz.

Çaltıcak Göletleri: Kızılkanat, çapak balıkları avlayabilirsiniz.

Çark Deresi: Adapazarı ilçesinde yer almaktadır. Kızılkanat, çapak, karabalık, sazan ve turna balıkları avlamak mümkündür.

Diğer Marmara Bölgesi meraları için linke tıklayınız.

Üyeler "Sakarya Balık Avı Meraları" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın