Marmara Ereğlisinde Nerede Balık Avı Yapılır?

Marmara'da Balık Avı, Marmara Ereğlisinde Nerede Balık Avı Yapılır?

Marmara Ereğlisinde Nerede Balık Avı Yapılır?

Marmara Ereğlisi Genel Bilgiler

Marmara Ereğlisi'nin İstanbul’a 90 km, Tekirdağ’a 38km mesafedir. İstanbul iline 11 km olmak üzere toplam 32 km uzunluğunda sahil şeridi vardır.

Yüzölçümü 182 km2dir. İlçe balıkçılığa oldukça uygundur. İlçenin sahilleri balık türü bakımından oldukça zengindir. Kıyılarında; tekir, barbunya, kılıç, kolyoz, uskumru, palamut, torik, istavrit, sardalya, sinarit, levrek, midye, kalamar gibi deniz mahsullerini her mevsim bulmak mümkündür.

Şehir merkezinde 3 iskele ve liman tesisinde yük gemileri için alan mevcut. Limanda çeşitli yük gemileri yanaşıp yükleme-boşaltma yaparlar. Marmara Ereğlisi, amatör balık avcıları için çok uygun bir bölgedir.

Marmara Ereğlisi Balık Avı Bölgeleri

Nerede Balık Avı Yapılır?

Marmara Ereğlisi’nde avlak yeri oldukça fazladır. Özellikle kayalık bölgesi çok olduğundan rahat olta atılır. En çok av yapılan yeri Nato Limanı bölgesidir. Bu liman uzun yıllardır boştur. İstavrit, Karagöz, Eşkina, Mezgit gibi lezzetli balıklar tutabilirsiniz.
Ayrıca Marmara Ereğlisi BOTAŞ çevresinde ki kayalıklarda iyi derecede balık avının yapılabildiği bir alandır. Özellikle yüksek ışık alan bölgeler çok daha verimli olmaktadır bu bölgede.

Bölge biraz fazla rüzgar alır, ona göre önleminizi almanızı tavsiye ederiz. Soğuk havalarda Spin ile at çek yapılabilir.  Bölgede istavrit avlarını sabah suyunda denemeniz daha iyi olur.
Yemli takımlarla Mırmır, Lidaki, İsparoz türü balıklar tutabilirsiniz. Kışları levrek avı için uygundur. Sultanköy bölgesi de Marmara Ereğlisi’nde ki en verimli avlık yerlerden biridir. Bu bölgede güzel meralar bulunmaktadır. Sultanköy’de ki fenerin olduğu kayalık bölgelerde kalkan, eşkine, karagöz ve sargoz avı yapabilirsiniz.
Kalkan avı için güzel yerlerden biri de Yeniçiftlik bölgesidir. Burada iyi kalkan alabilirsiniz.

Üyeler "Marmara Ereğlisinde Nerede Balık Avı Yapılır?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın