İstanbul Şile Avlak Yerleri

Marmara'da Balık Avı, İstanbul Şile Avlak Yerleri

İstanbul Şile Avlak Yerleri

Şile’de Kıyıdan Balık Avı

Şile, rüzgarlı ve dip akıntıları güçlü bir denizi olan, yazları tatilcilerin çok yoğun olarak ziyaret ettiği bir sahil ilçesidir. Karadeniz bölgesinden, Marmara bölgesine göç eden balıkların yolu üzerinde bulunan ilçe, İstanbul' a bağlıdır. Bölgede ağırlıklı olarak Palamut, Lüfer, Kefal, Kalkan ve İstavrit tutulur. Av sezonunun açılması ile birlikte Gırgır, Trol, Parakete ile balık avcılığı yoğun şekilde yapılır. Temmuz ile Kasım sonuna kadar Lüfer, Mayıs ve Aralık ayları arası İstavrit ve Gümüş, Kasım ile Ocak ayları arasında da Çinekop ve Mezgit av verir. Diğer aylarda da mutlaka balık avı yapılabilir.

Şile Sahili Ve Limanı

Şile’ de kıyıdan balık avı pek rağbet gösterilen bir etkinlik değildir. Daha çok denize açılarak av yapılması daha doğru olur. Ancak Şile içindeki Liman ve plajdan av yapılabilir. Levrek, Sarıkanat, Kefal ve Kalkan en çok tutulan balıklardandır. Sahil kısımlarından av deneyebilirsiniz. Bu bölgede balık için en uygun meraların Ağva, Sofular ve Sahilköy kıyıları olduğunu da belirtelim. Şile limanında özellikle dalgakıran üzerinden açığa doğru olta atabilirsiniz. Bu sayede İstavrit, Sarıkanat ve Minekop tutabilirsiniz. Ayrıca Mendirekde kalenin oradan yüksekteki kayalıktan olta atabilirsiniz. Liman içinden Teke yakalayıp Eşkina için Şamandıra kullanabilirsiniz. Bunun yanında Fener önünden Çapari ile İstavrit ve Çinekop alınabilir. Aynı bölgeden At-Çek ile Levrek alma şansınızda yok değil. Çünkü zaman zaman iri Levrek çıkabiliyor. Plaj kısmında ise buranın özellikle dereağzı civarında Kefal dışında fazla bir balık tutmanız zor. Ancak Kalkan için uzun atış yapabilirsiniz. Birde aralık sonu itibari ile At-Çek ile Levrek denemeleri yapabilirsiniz.

Şile Balık Avı

Ağva Bölgesi Avlak Yerleri

Genelde sahil kısmından İspari, Kalkan ve Kefal avı yapılır. Sahil bitiminde bulunan kayalıklardan ise sabah suyu At-Çek ile Levrek, güneş battıktan sonrada yemli Lüfer ve Çapari ile İstavrit avları denenebilir. Sahil dışında olta atılacak bir başka merada fenerin ön taraflarında bulunan kayalıklardır. Buradan plaja doğru av yapabilirsiniz. Ağvada daha önce belirttiğimiz gibi tatlısu kaynakları da var. Yeşilçay ve Göksu dereleri bunlara örnektir. 

Kurna Ve Sahilköy Plajları

Şile yolu üzerinde Kurna Plajı mevcut. Burası özellikle sabah suyunda Levrek için At-Çek yapılabilir. Rüzgar alan bir mera olması sebebiyle sahtelerinizi uzağa atmak biraz zor. Suyu risklidir, çünkü birden derinleşir ve dip akıntısı güçlü olabilir. Kayalık alandan av yaparken de çok dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca plaj içinden Kalkan avı da yapabilirsiniz. Sahilköy avlağınında ise klasik olarak gene Kalkan Balığı avlayabilirsiniz. Suyun dip yapısı itibari ile tamda bu balığın gezdiği meradır.
Rast gelsin diyelim.
Diğer İstanbulda ki Balık Avı Meraları  hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Üyeler "İstanbul Şile Avlak Yerleri" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın