Zehirli Denizanaları Akdeniz Sahillerinde Tehlike Saçıyor

Haber, Zehirli Denizanaları Akdeniz Sahillerinde Tehlike Saçıyor

Zehirli Denizanaları Akdeniz Sahillerinde Tehlike Saçıyor

İskenderun sahili Kızıldeniz’ den gelen zehirli denizanaları ile kaplandı. Mavi Yeşil Doğa ve Bilim Derneği üyeleri sahilde zehirli denizanalarını toplarken uyarılarda bulundu.

Ölmüş Olsalar Dahi Dokunmayın!

İskenderun Teknik Üniversitesi, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi öğretim üyesi ve Mavi Yeşil Doğa ve Bilim Derneği Başkanı Doç. Dr. Tahir Özcan ve dernek üyeleri kıyıya vuran denizanalarını toplayarak çöpe attılar. Doç. Dr. Tahir Özcan, havaların ısınmasıyla hafta sonlarını deniz kenarında, sahillerde geçiren veya denize giren vatandaşların dikkatli olmasını isteyerek, "Akdeniz kıyılarında sıcaklığın artmasıyla birlikte şubat ayı sonunda Lübnan kıyılarında denizanası artışları bilim adamlarınca gözlemlenmeye başlamıştır. Yaklaşık 2 hafta sonra bu artış ülkemiz kıyılarında görülmeye başlanmıştır. Son günlerde güney sahillerimizde sıcaklıkların artmasıyla birlikte sahillerde, liman ve mendirek diplerinde insanların yoğun olarak bulundukları yerlerde birçok denizanasına rastlanmaktadır. Kıyılarımızda özellikle Kızıl Deniz göçmeni olan zehirli denizanası Rhopilema nomadica türünün görülme sıklıklarında artış gözlemlenmeye başlanmıştır" dedi.

Rhopilema Nomadica Türü

Göçmen Denizanası denilen  Rhopilema nomadica canlısına çok fazla rastlamak mümkün değildir. Çana benzeyen göçmen denizanalarının eşeyli ve eşeysiz üreyebildikleri için üreme potansiyeli yüksektir. Haziran ve Eylül aylarında görüldükleri için yüzücüler ve balıkçılar için tehlike oluşturur.

Diğer tehlikeli denizanası türlerine bakacak olursak;

Ters-düz Denizanası; türü ise oldukça tehlikeli türlerdendir. İlk olarak 2000 yılında Ölü deniz de varlığına rastlanan Ters-düz Denizanası türü sığ sularda yaşar. Derinliği 6 metreye kadar ulaşan sığ sulak alanlarda, kayalık sahillerde olmak üzere farklı alanlara dağılmış şekilde gözlemlenmiştir. 

 

Ay Denizanası (Aurelia aurita); okyanus ve denizlerde yaşan bu tür kirli sahil bölgelerinde, kıyılarda gözlemlenirler. Binlercesi bir arada sığlık alanlarda yayılış gösterdikleri için ağ atımını zorlaştırır, balıkçılığı olumsuz etkileyen bir türdür.

 

Drymonema Dalmatinum; türü en tehlikeli türlerden biridir. Akdeniz’in en büyük denizanası türüdür. En son Hırvatistan kıyılarında rastlanan türün İtalya kıyılarına kadar ulaştığı yapılan açıklamalarda belirtilmiştir. Vücutları yaklaşık olarak 1-2 metreye kadar uzunlukları ise 75 cm ve 1 metre arası civarındadır. Yüzücüler ve balıkçılar açısından dikkat edilmesi gereken önemli bir türdür. Kahverengi ve bazen benekli olan bir görünümü vardır.

 

Pelagia Noctiluca; başka bir zehirli denizanası türüdür. Boyutları 10-15 cm olan bu denizanası mantar biçimli vücudundan sarkan 8 adet ve ağız çevresinde bulunan büyük 4 adet tentaküller ile tanınabilir. 50 metre derinliğe kadar yaşayan bu denizanaları fosforesans özelliklerinden dolayı etraflarına hafif bir ışık yayarlar. Rengi kırmızımsı ve morumsu bazen sarıya dönen renklerdedir. Ege ve Akdeniz bölgelerinde görülen bu türlere, yaz aylarında sık rastlanır. Bu hayvan küçük 50 cm etrafından da zehirleyebilen tentaküller taşır.

 

Üyeler "Zehirli Denizanaları Akdeniz Sahillerinde Tehlike Saçıyor" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın