Suların En Tehlikeli 10 Canlısı

Haber, Suların En Tehlikeli 10 Canlısı

Suların En Tehlikeli 10 Canlısı

Doğa öylesine büyüleyici, insanoğlundan üstün ve öylesine geniş ki, günlük hayatımızda avlanırken karşılaşabileceğimiz canlılardan daha fazlası ve daha tehlikelileri ile karşılaşmamız mümkün. Balıkavcısı.com olarak burada sizleri katil balıklarla tanıştırıp, bulunduğu ve yaşadığı yerler hakkında bilgilendireceğiz.

10. Kaplan Balığı; Görünüş olarak Pirana balığını andıran Kaplan balığı, en fazla 2 metreyi aşan büyüklüklere kadar ulaşabiliyor. Bu tehlikeli balık türü, avını birkaç saniye içerisinde yakalayıp yiyebiliyor. Genellikle Orta Afrika sularında bulunur.

9. Büyük Barracuda; Genellikle açık denizlerde bulunan Barracuda balığı, metal dedektörü gibidir. Çok yüksek hızlara ulaşabilen Barracudalar avını ani, hızlı ve sert bir saldırı ile etkisiz hale getirirler. Eğer denizin içerisinde bulunuyorsanız ve üzerinizde parlak cisimler varsa aynı saldırıyı size karşı da göstermemesi için hiçbir sebebi kalmayacaktır.

8. Yayın Balığı; Avrupa sularını diğer sulara nazaran daha güvenli sanıyor olabilirsiniz. İşte bu katil balık fikrinizi tamamen değiştirecek. Berlin Gölü’nde ve Volga Nehri’nde yüzmeyi düşünüyorsanız bir daha düşünmenizi tavsiye ederiz. 300 kg’a yakın ağırlığa erişebilen bu balık, Alman yüzücülerden birini de mideye indirmiş. Ayrıca Amazon Nehri, Kali Nehri gibi büyük tatlı sularda Asya’dan Amerika kıtasına kadar aynı familyanın üyeleri de oldukça tehlikeli balıklar olup zaman zaman insan hayatını tehlikeye atacak türleri mevcut olan istilacı bir balık türüdür.

7. Vatoz; Değişik türleri bulunmakla beraber 7 metre kanat açıklığına ve 1400 kg ağırlığa erişebilen vatozlar kuyruklarında zehirli kamçıları sayesinde sadece insanoğlu değil denizdeki birçok büyük yırtıcının da çekindiği bir balık türüdür. Onları avlayan büyük beyaz köpekbalığı ve katil balinalar özel av yöntemleri geliştirmişlerdir. Bu zehirli canavarların tatlı sularda yaşayan bir türü olan Stingray vatozu Güneydoğu Asya’nın bulanık sularında avını bekleyerek avlanırlar. En büyük tatlı su canavarlarından biri olan Stingray, 1 tona yakın bir ağırlığa sahiptir. Eğer üzerinde durduğunuz nehir tabanı hareketlenmeye başlarsa büyük ihtimalle balığın üzerinde duruyorsunuzdur ve hareketsiz durmanız sizin yararınızadır. Aksi takdirde zehirli kamçının vücudunuzdaki etkileri ile başa çıkmanız gerekecektir.

6. Elektrikli Yılan Balığı; Doğada bulunan en ilginç canlılardan biri olan yılan balığı avına 500-600 Voltluk bir gerilim ile 500 Wattlık bir elektrik verir ve kendini böyle korur. Verdiği bu elektrikle direkt olarak avını öldürme yoluna da gidebilir. Yaklaşık olarak 50 kg ağırlığına erişen bu yırtıcı balıklara temas etmek istiyorsanız mutlaka plastik eldiven kullanmalısınız.

5. Timsah Gar Balığı; Amerika Birleşik Devletleri’nin orta ve güney kısmı ile orta ve kuzey Meksika’daki göller ve durgun sularda bulunan bu canavar, görünümüyle bir timsahı andırıyor. Devasa bir ağza ve çivi gibi dişlere sahip bu kemikli canavar listemizde üst sıralarda kendine yer buluyor. Bu balığın sicilini kirletecek kanıtlanmış bir veri olmasa da sularda açıklanamayan birçok ölüm ile de bağlantısı olduğu görüşü ağır basmaktadır.

4. Mürekkep Balığı; Dünyanın en büyük yumuşakçaları olan dev mürekkep balıklarına ait büyüklük verisi kesinlik kazanmamış olsa da günümüze kadar yakalanmış ve kayıtlara geçmiş en büyük dev mürekkep balığı 2,8 metre gövde uzunluğuna sahiptir. Kolları ile birlikte ölçüldüğünde ise 27,5 metreyi bulan bu yumuşakçanın derin sularda daha da büyüklerinin olduğu tahmin ediliyor. Birçok denizcinin hikayelerini süsleyen bu canlıların insanları gemilerden çektiği anlatılsa da kayıt altına alınmış bir olay yoktur. Ürkütücü ebatlara sahip bu canlıların en büyük özelliği ebatlarından ziyade gelişmiş beyinleridir. Sizi kolaylıkla avcı iken av konumuna sokabilir ve kurtuluşunuzun imkansız olduğu bir anla karşı karşıya bırakabilirler.

3. Boğa Köpek Balığı; Katil balık denildiğinde akla ilk gelen görüntü kendilerine aittir. Sicili en kötü olan köpek balığı da kendileridir. New Jersey sularında onlarca ölüme ve yaralanmaya sebep olmuştur. Köpek balıkları içerisinde en saldırgan olan türdür. Boğa köpek balığının bir diğer ilginç özelliği ise tuzlu sularda yüzerken vücudunda depoladığı tuz sayesinde tatlı sularda da rahatlıkla hareket etmesi ve böylelikle tatlı sularında korkutucu yırtıcılarından biri haline gelmesidir.

2. Büyük Beyaz Köpek Balığı; Torpido benzeri gövdesi, konik yapıdaki burnu ve yüzlerce dişlerden oluşan çeneleri ile derin suların en korkutucu avcılarından olan büyük beyaz köpekbalıkları suda karşılaşmak isteyeceğiniz en son canlıdır. Dünyadaki birçok açık denizde ve tüm okyanuslarda yaşayan, 11 metreyi bulan ve 1 tonu aşan ağırlığı ile tam bir yıkıcı güç olan büyük beyaz köpekbalığı denizlerdeki besin piramidinin en üstlerinde ve doğal olarak bizim listemizin de ikinci sırasında yer almaktadır.

1. Katil Balina Orka; Tartışmasız suların en büyük yırtıcısı olan bu canlı aslında bir yunus türüdür. Hemcinsi sayılan yunuslardan deniz kaplumbağalarına, suların en derinlerindeki canlılardan kıyıda güneşlenen foklara hatta listemizde bulunan diğer birçok tehlikeli canlı katil balinanın akşam menüsünde kendine yer bulabilir. İnsanlarla ilişkileri her ne kadar iyi gibi görünse de dünyanın en zeki canlılarından olan katil balinanın menüsüne dahil olmamak için açık okyanuslarda sulara girmemenizi tavsiye ederiz.

Üyeler "Suların En Tehlikeli 10 Canlısı" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın