Palamut Av Yasağı Ne Zaman Başlıyor?

Haber, Palamut Av Yasağı Ne Zaman Başlıyor?

Palamut Av Yasağı Ne Zaman Başlıyor?

Torik Av Yasağı Ne Zaman Başlıyor?

Türkiye’de Marmara ve Karadeniz’de bolca bulunan Palamut balığı, bir diğer adıyla Torik kemikli balıklar grubuna aittir. Hem kıyıda hem de denizin açık taraflarında yaşarlar. Ülkemizde bolca bulunur. Sürü halinde gezer, küçük balıkları avlayarak beslenmelerini sağlarlar. Keskin dişlere ve çeneye sahiptirler.  Denizlerin sıcaklığına ve üreme durumlarına göre Karadeniz’den Marmara’ya kadar inerler. Gezici ve göç eden bir balık türüdür. Ilık ve soğuk suları severler.

Balıkçı tezgahlarında sık sık gördüğümüz palamut ve torik balığının eti lezzetlidir. Balık sevmeyenler bile mangalını sevebilir. Bu balığı oldukça popüler yapar. Torik balığının neslinin devam etmesi için av yasaklarına uymak büyük önem taşır. Palamut balığı avı 1 Nisan – 31 Ağustos arasında yasaktır. Balık ağı, ağ dalyanları, otalar ve her türlü avlanma yöntemiyle yasaktır. Sadece palamut avı 15-31 Ağustos arasında çapari ile yapılabilir. 

Çapari dışında kalan tüm avlanma türleri zıpkın, ağ, ağ dalyanları ile palamut avlamak için 31 Ağustos tarihini beklemeli ve av yasağına uymalıyız.

Palamut - Torik Av Yasağı

3/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğin 19. Maddesine göre; tüm karasularımızda, 1 Nisan-31 Ağustos tarihleri arasında ağ dalyanları dahil, her türlü istihsal vasıtası ile palamut ve torik avcılığı yasaktır. Ancak 15-31 Ağustos tarihleri arasında çapari ile palamut avcılığı serbesttir.

Yasak başlamadan önce avlanan, satışa sunulacak ürünler, yasağın başlamasından itibaren en geç 24 saat içerisinde ürünün bulunduğu yerdeki İl Müdürlüğüne başvuru yapılarak stok tespiti yaptırılması zorunludur.

 

Üyeler "Palamut Av Yasağı Ne Zaman Başlıyor?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın