Olta İğnesi Bir Martıyı Daha Yaraladı

Haber, Olta İğnesi Bir Martıyı Daha Yaraladı

Olta İğnesi Bir Martıyı Daha Yaraladı

Olta iğnesi ve misinalarla yaralanan hayvanların artmasının önüne geçmek için kontroller yapan İzmit Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, yeni bir martı yaralanması ile karşı karşıya kaldı. Özellikle yaz aylarında artan bu yaralanmalar, birçok hayvan severin canını sıkmaya devam ediyor.

Daha çok martıların oltada bırakılan yemi yediği zaman kancanın boğazına saplandığı dile getirilirken, bu noktada balıkçıların duyarlı olmaları isteniyor. Yaralı ve bakıma muhtaç hayvanlarla ilgili çalışmalar yapan belediye ekiplerine,  geçtiğimiz günlerde bir vatandaş tarafından getirilen bir martının, gagasına olta kancası ve misina takıldığını gören zabıta ekipleri hemen harekete geçti.
Martının gagasındaki misinayı uzun uğraşlar sonucunda çıkaran ekipler, martıyı gerekli tedavisinin yapılması amacıyla Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne bıraktı.

Yabani Hayvan Yaralanmalarında İlk Müdahale 

Yaralanan yabani bir hayvana müdahale etmeden önce, o hayvanın türünü araştırmak ve türüne göre müdahalede bulunmak gerekir.  Yaralı hayvanın güvenliği ve daha büyük hasarlar almamasını sağlamak için özellikle yumuşak dokularında zorlanma sonucu travmaya sebep olmamak için nazik davranılmalıdır. Yaralı hayvanı tutarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta onun strese girmesini önlemektir. Ses ve ışık gibi etkilerden uzak tutmaya çalışınız.
Bu arada kendi güvenliğinizi de arka plana atmayın. Bazı hayvanların gagalarından çok pençeleri tehlike oluşturur. Aynı zamanda balıkçıl hayvanların gagaları, memelilerin diş ve boynuzlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Hayvana müdahale ederken kendi güvenliğinizi de düşününüz.
Yaralı hayvanı tutarken havlu veya benzeri ürünler kullanabilirsiniz. Çoğu hayvan savunma aracı olarak gagalarını kullandıklarından başlarının örtülmesiyle rahatça kontrol altına alınabilirler. Antibiyotik verip, yaralarına sprey sıkıp tekrar doğaya salabilirsiniz ama, hayvanın tedavisi için en yakın veterinere götürülmesi daha uygun olacaktır.

Balıkçıların Çevreye Verdiği  Zararlar

Daha çok amatör balıkçılar tarafından doğaya verilen zararlar dikkati çekse de, bütünüyle olaya yaklaşmak daha doğru olacaktır. File veya tırıvırı adı verilen küçük ağlar ile balıkçılık yapan amatör balıkçılar ile ilgili yasal düzenlemeler olsa da, bu sorunun tam anlamıyla çözümü için hala tam anlamıyla bir önlem alındığını söyleyemeyiz. Doğadaki döngünün devamı için hayvanları ölüme terk etmemek, doğal yaşamlarına geri kazandırmak önemlidir. İnsanların bıraktığı artıklar hayvanlara zarar verir. Bunlardan en çok rastlanılan ise misine ve olta iğnelerinin kıyı ve denizlerde bırakılmasıdır.
Avınızı tamamladıktan sonra hiçbir şekilde geride malzeme bırakmamanız, denizde mümkün olduğunca misina, iğne, ağ bırakmamanız dileğiyle.

Üyeler "Olta İğnesi Bir Martıyı Daha Yaraladı" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın