Kuru Toprak İçinden Balık Avlıyorlar

Haber, Kuru Toprak İçinden Balık Avlıyorlar

Kuru Toprak İçinden Balık Avlıyorlar

Kupkuru toprakta balık yaşar mı? Normal şartlarda yaşamaması lazım ancak, Afrika’ da bulunan ve “Protopterus” adı verilen balık, toprak altında 4 yıl boyunca yaşayabiliyor.

Toprağın birkaç karış altını kazan bölge halkı, çamurdan bir korumanın içinden irice balıklar çıkartıyor. Olayın ilginç yanı ise bu balıkların canlı olması. Protopterus Afrika’ nın birçok ülkesinde bulunuyor. Akciğer Balığı ismi de verilen bu balıklar, hem karada hem su altında yaşayabiliyor. Kurak dönemlerde kendilerine yerin altında tünel kazarak çamurun içine saklıyorlar. Akciğerleri sayesinde, çamur bataklığa döndüğünde kendilerini toprağa gömüyorlar. Yüzeyin altında kendine yuva kuran balıklar kustukları mukus ile kendilerine nemi hapsederek hava sağlayan bir koza üretiyorlar ve bu sayede de uzun yıllar yaşayabiliyorlar.

Videoda toprak içinden balık avlayanlar görüntülerini izleyebilirsiniz.

Aslında olayı şöyle özetleyebiliriz. Balıklar suyu bitince kendini toprağa gömüyor ve uyku moduna geçiyor. Tekrar suyu hissettiğinde ise kendini dışarı salıyor. Akciğer balığı yeteneğini, vücudundaki hava keseciğine borçlu. Bu keseciğin işlevi, tıpkı bizim akciğerlerimizinkine benziyor; balık kesecik aracılığıyla, doğrudan havadan oksijen alabiliyor. Su içinde de, diğer balıklar gibi solungaçlarıyla solunum yapıyor.

 

Üyeler "Kuru Toprak İçinden Balık Avlıyorlar" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın