Karadeniz, Nesli Tükenen Balıkları İçin Çözüm Arıyor

Haber, Karadeniz, Nesli Tükenen Balıkları İçin Çözüm Arıyor

Karadeniz, Nesli Tükenen Balıkları İçin Çözüm Arıyor

Karadeniz'de Nesli Tükenmek Üzere Olan Canlı Türleri, Sebepleri ve Alınacak Önlemler

Akçakoca Belediyesi tarafından düzenlenen panelde, Karadeniz’ de 161 balık türünden 59' unun neslinin tükendiği ve acilen önlem alınması gerektiği vurgulandı.

"Karadeniz'de Nesli Tükenmek Üzere Olan Canlı Türleri, Sebepleri ve Alınacak Önlemler" konulu panelde söz alan uzmanlar, "Karadeniz en kısa zamanda koruma altına alınmalıdır" görüşünde birleşti.  Düzenlenen panelde Deniz Temiz Derneği Gönüllüsü Osman Siral Tezel, "Karadeniz'de yaşayan bitki ve hayvan türlerinin çok ciddi tehlike altında olduğunu, Karadeniz‘ in can çekiştiğini" söyledi.

Karadeniz neden can çekişiyor? Karadeniz'de kaybolan türler nelerdir, sürdürülebilir eko sistem için ne tür önlemler alınabilir? Uluslararası işbirliği yapılmalı mı? Karadeniz'e dökülen akarsuların oluşturduğu kirlilik nasıl önlenebilir? Gibi sorularla izleyicilerin dikkatini çeken Tezel, Karadeniz'i kirleten ve balık neslini azaltan faktörleri uzmanların ortak görüşü olarak, üç gurupta özetledi.  Birinci olarak, gemiler aracılığıyla transfer olan bazı denizanası türlerinin balık yumurtaları ve hamsi ile beslenmesi. İkinci olarak, aşırı avlanma, trolle avlanma, kum midyesi için yapılan dip taramaları. Üçüncü son olarak ise Kirlilik ve kimyasal atıklar. 

Tezel' in ardından söz alan Tema Vakfı Karadeniz Ereğli Sorumlusu Nilgün Durak, denizlerin kirlenmesini önlemek için yaptıkları çalışmalara yer verdi. Karadeniz' de 161 balık türünden 59' unun tükendiğine dikkat çeken Durak, derhal önlem alınması gerektiğini söyledi. Son panelist su altı dalış uzmanı Volkan Demircioğlu ise, konuşmasında 38 yıllık milli bir dalgıç olarak denizde bazı türleri hiç görmediğini, çoktan neslinin tükendiğini belirterek, bilinçsiz yapılan avlanmanın balık neslinin tükenmesinde önemli rol oynadığının altını çizdi. Çok zor üreyen ve ancak temiz denizlerde yaşayabilen köpek balıklarının bile avlanmamalarına rağmen, balıkçıların bilinçsizce ağlarına takılmaları yüzünden yok olmayla yüz yüze kaldıklarını ifade ederek, Uzakdoğu pazarına kuyruk ve solungaçlarının satılması yüzünden bu türün de tükenme noktasına geldiğini söyledi.

 

Üyeler "Karadeniz, Nesli Tükenen Balıkları İçin Çözüm Arıyor" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın