Karacaköy Canbalı Deresi Balık Ölümleri Korkunç Seviyelere Ulaştı

Haber, Karacaköy Canbalı Deresi Balık Ölümleri Korkunç Seviyelere Ulaştı

Karacaköy Canbalı Deresi Balık Ölümleri Korkunç Seviyelere Ulaştı

Bursa, Karacabey’de bulunan Canbalı deresi, balık ölümleri ile yeniden gündeme gelmeye başladı. Bölgede yıllardır görülen su kirliliği ve sonrasında ki balık ölümleri artık tavan yapmış durumda. Karacabey halkı ve özellikle Doğader Doğayı Ve Çevreyi Koruma Derneği, bu bölgedeki su kirliliğini ve ekolojik dengeye ciddi zararlar verebilecek balık ölümlerini duyurmaya çalışıyor. Ağustos ayından bu yana devam eden balık ölümleri artık ciddi boyutlara ulaşmış durumda. 
Halk arasında Kocaçay olarak bilinen ve Marmara Denizine dökülen Çapraz çayın, denizle birleştiği noktada görülen su kirliliğinin önüne geçilemediği gibi, balık ölümlerinin de arttığını belirten bölge halkı, Susurluk'tan Marmara Denizine kadar neredeyse 100 km uzunluğundaki dere içi, kıyıları ve her yerin balık ölüleri ile dolduğunu, çok büyük balıkların ise dibe batmış, ancak küçük balıkların yüzeye çıktığını belirtiyor. Balıkçılar ve halk endişe içinde seslerini duyurmaya çalışıyor. Çevreyi saran kötü kokunun önüne geçilemiyor. Halk ve Doğader Doğayı Ve Çevreyi Koruma Derneği konu hakkında bir basın açıklaması yayınladı;

Basına ve halkımıza; 
24 eylül 2017

Karacabey’de hiç bitmeyen doğa katliamı var. bizim her yıl tanık olduğumuz doğa katliamları bu kez sınırları aştı. Fabrika atıklarıyla zehirlenen derelerimiz bu yıl içinde üç kez toplu balık ölümlerine sahne oldu. Türkiye, Karacabey’de ki balık ölümlerini konuşuyor. Biz bugün burada derelerimizde yaşanan katliamlara dur demek için toplandık. Bu yıl ki toplu balık ölümlerini ilk olarak Haziran ayında Karadere üzerinde gözlemledik. Ramazan bayramı arifesiydi. Bir ya da birkaç fabrika bayram öncesi rehavetini fırsat bilerek zehir saçan atıklarını Karadere’ye boşalttılar. Bizlerin bayramımız zehir olurken onbinlerce balık ve bu balıkları besleyen suda yaşayan daha küçük canlı türleri Karadere’nin üzerini kapladı. Karacabey İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, sudan örnekler aldı. Yapılacak inceleme sonucuna göre işlem yapılacağı açıklandı. Aradan üç ay geçti, ne sonuçlar açıklandı ne de her hangi bir fabrikaya işlem yapıldı. Bir ay kadar önce 24 Ağustos günü kahredici toplu balık ölümlerini bu kez Canbalı deremizde gördük. Kilometrelerce uzunlukta Canbalı deresinin kenarlarında sazanıyla, yayınıyla 3 – 5 kilodan fazla gelenleriyle onbinlerce balık can çekişerek öldü. Karacabey İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, tavrını bozmadı. Basından alınan bilgilere göre müdür Cemer Erken, sudan ve balıklardan alınan örnekleri inceleyeceklerini duyurdu. Balıkların kokuşmuş olduğu için sağlıklı sonuçlar alınamayacağı öne sürdü. Balıkların Balıkesir tarafından ölü olarak geldiğini iddia etti. Oysa ki balıklar ne kadar kokuşmuş olursa olsunlar, laboratuar koşullarında bedenlerindeki zehir kesin sonuçlara ortaya çıkartılabilirdi. Ancak her nedense müdür Erken, balık ölümleriyle ilgili aldıkları tahlil sonuçlarını bu güne kadar açıklamadı. Son olarak toplu balık ölümleri bu hafta 20 Eylül günü Canbalı deresinde tanık olduk. O günden bu yana balıklar ölmeye devam ediyor. Karacabey İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yine aynı bildik baştan savma açıklamaları yapıyor. Yeter artık. Biz kör değiliz.

Canbalı Deresi

Eğer devlet yetkilileri herkesin gözü önünde olan katliamları halktan bu kadar gizliyorsa gözden uzak yerlerde kim bilir neler oluyor. Deremizi kirleten sanayi tesislerinin yüzlerce sayfa “çevre etki değerlendirme olumlu raporları” (çed olumlu raporu) var. Bu raporları okuyanlar her şey ne kadar ayrıntısıyla düşünülmüş der. Oysa gelin görün ki, sermayenin, şirketlerin, fabrikaların uymaya söz verdikleri bu raporlarda sözü geçenlerin birçoğu uygulanmıyor. Bu raporları dağıtan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, fabrikaları bu raporlara göre denetlemiyor. Eğer “denetliyorum” diyorlarsa yalan. İşte gelin görün.
Bu yalnızca Canbolu deresinde olan katliam. Oysa Türkiye’nin her yerinde başka talan, başka doğa katliamları yaşanıyor. Eğer devlet kurumları, gittikçe birer özel kurum gibi emir erine dönüşüyorsa, halk için görevini yerine getirmiyorsa, halkın değil şirketlerin çıkarları gözetiliyorsa, doğa katliamını yapanlar bulunup belirlenmiyorsa, sorumluları cezalandırılmıyorsa, doğa katliamların bir daha olmasına engel olmuyorsa biz vatandaş olarak kime güveneceğiz. Kimden yardım isteyeceğiz. Geleceğimizi nasıl planlayacağız. Biz Karacabey halkı ve Doğader olarak buradan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na, Sağlık Bakanlığı’na, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne, Karacabey Belediyesi’ne sesleniyoruz. gelin görevinizi yapın. Deremizi kirletenleri cezalandırın. Derelerimizi yakın zamana kadar olduğu gibi temiz ve duru akmasını sağlayın. Balık katliamlarına, çevre, doğa katliamlarına izin vermeyin. Bu konuda görevini yapmayan devlet kurumu yetkililerini cezalandırın. Bunları halka duyurun.

Karacabey halkı

Doğader Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği

Üyeler "Karacaköy Canbalı Deresi Balık Ölümleri Korkunç Seviyelere Ulaştı" hakkında ne diyor?


Generic placeholder image

5.01.2019 23:03 Ali K.

Duyarlılığınız için teşekkürler. Bu konu da ülkemizin kanayan yaralarından bir tanesi aslında. Dogayi ve doğal yaşamı yok ediyor ve bu infaza sessiz kalıyoruz. Ülke yöneticilerimiz ve alt birimdeki mahalli yoneticilerimizin de bu konuyla alakalı en ufak bir uğraşı bir özverisi maalesef yok! Gelişmiş bir toplum olma yolunda ilerleyemez bilakis bu yapılan katliamlarla daha da geriye gittiğimizi düşünüyorum. 2018'in Kasım ayında tekrar bir katliam oldu bu ırmakta ve daha önceki aylarda da zehir aktı ve yine sessiz kalındı. Bu konuda birşeyler yapilmasi gerekmekte; yoksa elimizde bulunan son bir kaç güzelliği de goz6 göre göre kaybedecegiz.

Yorum yazın