Dev Vatozlar Akdeniz'i Bastı

Haber, Dev Vatozlar Akdeniz'i Bastı

Dev Vatozlar Akdeniz'i Bastı

Dikkat Akdeniz’de Vatoz Var

Akdeniz’de balıkçılar tarafından yakalan dev yarasa vatozları görenler tarafından büyük ilgi gördü. Yaklaşık 3 metre genişliğinde ve 150-200 kilogram ağırlığında olan vatozlar, balıkçılar tarafından güçlükle tekneye çekildi.

Uzun yıllardır Akdeniz’de bu denli büyüklükte görülmeyen vatozlar İstanbul’da Balıkçı Kenan’da 2 gün boyunca sergilenecekler. Mumyalama çalışmaları ve sonrasında Deniz Canlıları Müzesi’nde sergilenmeye devam edecekler.

İzmir’de Ağlara 30 Vatoz Balığı Takıldı

İzmir’de de balıkçıların ağlarına yarasa vatozları takıldı. Yakalanan 30 adet vatoz balığı İzmirlileri şaşkına uğrattı. İzmir Balıkçı İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Şahin Çakan, yakalanan vatozların özellikle Yunanistan’dan büyük rağbet gördüğünü,Türkiye’de temizlenip işlendikten sonra 1-2 kilogramlık paketler halinde Yunanistan’a satılacağını belirtti.

Vatoz Balığı Yenir Mi?

Vatozlar, köpekbalığı ile aynı familyadan gelmekte olup eti Türkiye’de pek tercih edilmese de yurtdışında oldukça rağbet gören bir balık türüdür. Vatoz balığının sadece kanatlarının bir kısmı yenmektedir. Eti oldukça sert olduğu için en az 1 gün süt, şarap veya sirkede bekletilmelidir. 

Üyeler "Dev Vatozlar Akdeniz'i Bastı" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın