Dev Vatoz Bereketi

Haber, Dev Vatoz Bereketi

Dev Vatoz Bereketi

Gazze’de Vatoz Bereketi

2 hafta önce Gazze’de gerçekleşen suikast sonrası güvenlik gerekçesi ile şehrin en büyük geçim kaynağı olan balıkçılığa yasak getirilmiş ve avlanma tamamen yasaklanmıştı. Geçtiğimiz günlerde bu yasağın kaldırılması ile Filistinli balıkçılar tekrar avlanmaya başlamışlardı.

Gazze İç İşleri Bakanlığı tarafından 2 haftanın ardından yasağın kalkması ile 6 mil avlanma sahasında avlanan Filistinli balıkçılar oldukça bereketli bir avla evlerine geri döndüler. Yüzlerce dev vatoz avlayan balıkçılar sahilde ilginç görüntüler verdi. Balıkçılar için avlanmanın bundan sonra olağan şekilde devam edeceği belirtildi.

Ayrıca İsrail, Gazzeli balıkçılar için av sahasının 6 milden 9 mile çıkartılacağını kararlaştırdı. Dünyada işsizliğin en yüksek olduğu yerlerden olan Gazze’de halk geçimini büyük oranda balıkçılıkla karşılıyor. İsrail’in bu açıklaması memnuniyetle karşılansa da 1993 yılında İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü arasında imzalanan Oslo Anlaşması’na göre Filistinliler herhangi bir müdahaleye maruz kalmadan Gazze Şeridi’nden 20 mil açığa kadar avlanma hakkına sahip. Fakat İsrail bu anlaşmaya uymayarak geçtiğimiz haziran ayında avlanma sahasını 6 mile kadar düşürmüş ve balıkçılık oldukça gerilemişti.

Üyeler "Dev Vatoz Bereketi" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın