Balon Balığını Sakın Yemeyin

Haber, Balon Balığını Sakın Yemeyin

Balon Balığını Sakın Yemeyin

Üreme hızı çok yüksek olan balon balığı artık neredeyse tüm denizlerimizde yaşayabilmekte. Daha önce Akdeniz'de sıkça görülen bir tür olan balon balığı, artık Ege Denizi'nde de sık sık görülmeye başlandı. Ana kaynağı Hint Okyanusu olan balon balığı, Süveş Kanalı aracılığıyla Akdeniz'e ulaşmaktadır. İlk kez 2005 yılında Akdeniz'de görülen Balon balığı (Lagocephalus guentheri türü) oldukça zehirlidir.

Balon balıkları yerleştikleri sularda, ekolojik ve ekonomik açıdan önemli zararlar verebilmektedir. Ticari değerinin bulunmaması, diğer türler arasında güçlü çene yapısına sahip olması Balon balığını denizlerde baskın tür yapmaya itiyor. Balon balığı, vücudunda tetrodoksin isimli zehir barındırdığı için insan sağlığına zararlıdır. Aynı zamanda balığın üzerinde ki iğneler aracılığıylada zehir vücudunuza girebilmekte.

Profesyonel balıkçılar balığın zehirli olduğunun bilincinde, fakat amatör balıkçıların özellikle tanımadıkları balıklar konusunda yardım almaları ve her tuttukları balığı yememeleri gerekmektedir.

Üyeler "Balon Balığını Sakın Yemeyin" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın