Balıkların Hayatta Kalabilmek İçin Alkol Ürettikleri Açıklandı

Haber, Balıkların Hayatta Kalabilmek İçin Alkol Ürettikleri Açıklandı

Balıkların Hayatta Kalabilmek İçin Alkol Ürettikleri Açıklandı

Bilim adamları, donmuş göller gibi oksijenin yok olduğu bölgelerde bulunan balıkların hayatta kalabilmek için etil alkol ürettiklerini tespit etti. Bilim insanlarının araştırmalarının sonucunda, oksijenin zamanla tükendiği donmuş göllerin altında yaşayan balıkların hayatta kalabilmek için etil alkol ürettikleri ortaya çıktı. Araştırmalar Oslo ve Liverpool Üniversiteleri'nde gerçekleşti.

Bilindiği gibi dünyamızda insanlar ve diğer omurgalı hayvanlar, oksijenin olmadığı bir ortamda nefes alamaz ve ölürler. Haliyle balıklar için de aynı durum geçerlidir. Balıklar solungaçları sayesinde su ile oksijeni birbirinden ayırır. Sudan çıktıklarında ise kendilerine uygun atmosfer şartları ile karşılaşamayıp havasız kalırlar ve ölürler. Bu durum bu bazı soğuk ülkelerde bulunan balıklar için geçerli değildir. Soğuk ülkelerde uzun süre donmuş halde gölün altında yaşayan balıkların nasıl hayatta kaldığını araştıran bilim adamlarına göre, donmuş buzun altında gölün oksijenini bitiren balıklar, anaerobik olarak üretilen laktik asidin etil alkole dönüşmesini sağlayarak hayatlarına devam edebiliyorlar.

Ayrıca kutup bölgelerinde hava oldukça soğuktur. Bundan dolayı buralarda denizler de çok soğuk olur. Hatta kışın denizlerin yüzeyi buz bile tutabilir. Bu sularda yaşayan balıkların soğukta yaşamalarını sağlayan bazı özellikleri vardır. Bu özelliklerin en önemlisi kanlarında bulunan özel bir protein sayesinde kanlarının soğuktan donmamasıdır. Balıkların kanı da sıvı olduğundan donar. Ancak kutup bölgelerinde yaşayan balıklarda bulunan özel protein kanın donma sıcaklığını düşürür. Böylece çok düşük sıcaklıklarda bile bu balıkların kanı donmaz. Bu sayede de çok soğuk sularda yaşayabilirler.

Üyeler "Balıkların Hayatta Kalabilmek İçin Alkol Ürettikleri Açıklandı" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın