Kömür Limanı Balık Avı

Ege'de Balık Avı, Kömür Limanı Balık Avı

Kömür Limanı Balık Avı

Kömür Limanın'da Balık Tutma

İlkbahar'da gece Çanakkale Kömür Limanı'nda balık avı yapmak için arkadaşım Ferdi Çelik, Sinan Kurtcu ve 2 arkadaşım daha yola çıktık. Cuma akşamı iş çıkışı yola çıkmıştık, kapalı kasa araç ile oltalarımızın tamamını alıp yollara düşmüştük.
Fakat ne balık avı için yem bulabilmiştik, ne de kendimize yiyecek. Yolda giderken Marmara Ereğlisi'ne uğrayıp balık avı için Teke toplamıştık denizden. Oldukça zaman kaybetmemize neden oldu bu ama balık yakalayabilmek için bu şarttı. 
Tekirdağ'a geldiğimizde saat gece yarısına gelmişti. Ferdi ve benim dışımda diğer arkadaşlar arkada mat ve yatakların üzerinden uyuyakalmışlardı. Bizde hızlıca Tekirdağ'da yol kenarına aracı parkedip, kendimize köfte almak için açık bir dükkana girdik. Dükkanda çiğ olarak alacağımız köfteler hazırlanırken işkembe çorbasının cazibesi bizi herşeyi unutup çorba içmeye sürükledi. 

İlk tas çorbadan sonra köftelerimiz hazırlanmıştı fakat biz o kadar acıkmıştık ki arabada ki diğer arkadaşlarımızında uykuda olmasını fırsat bilerek birer tas daha çorba içtik. ( Halen köfte alırken işkembe çorbası içtiğimizden ve hatta yüzsüzlük yapıp ikinci tas çorbayıda içtiğimizden diğer arkadaşlarımızın haberleri yok :) ) Köftelerimizi alıp hızlıca arabaya binip Kömür Limanı'na doğru hareket etmeye başladık.
Gece saat 03 civarında Kömür Limanı'na vardık. Hızlıca zaman kaybetmeden arkadaşlarımızı kaldırıp araçtan oltalarımızı alıp sağ tarafta ki en uç kayalıklara doğru hareket ettik.

Kömür Limanı

Gökyüzüne ay yoktu o akşam oldukça karanlıktı, önümüzü kafa lambalarımızın dışında göremiyorduk. Kıyıdan kayalıklara giderken Müren Balığının bir tane kefali tam ortasından yakalayıp yutmaya çalıştığını gördük. Kepçe ile ikisini kıyıya alıp kefali alık, yem için bize lazım olabilirdi. En uç kayalıklara kafa lambası ile ve ellerimizde olta ve malzemeler varken ilerlemek oldukça zor ve zaman alıyordu. En uca geldiğimizde oltalarımızı açıp suya attık. Ardından da termosumuzdan çaylarımızı doldurup kayalıkların üzerinde beklemeye başladık.
Yaklaşık 1 saate yakın beklememize rağmen doğru düzgün vuruş bile alamamıştık. İyi yorulmuştuk ben sabah gün doğuşunda spin denemek için 1 saatte olsa uyumak için arabay döndüm. Yaklaşık 1 saat sonra güneş doğarken Ferdi gelip uyandırdı ve sabahın ilk ışıklarıyla beraber spin yapmaya başladım. Daha önce bu meradan bir kaç gün önce torik alındığını biliyordum. Ama tabi tamamen şans, kısmet, doğru zaman, doğru hava, doğru malzeme, tecrübe vs vs gibi bir çok etkenin sonucunda ortaya çıkan bir durum olduğunun farkındaydım.

Saat 09'a kadar aralıksız spin denemelerim başarısız olmuştu, yemli oltalarımıza büyük bir Lapin gelmiş ve suya iade etmiştik. Tabi sayısız adette Müren Balığı gelmişti. Bunlarda aynen geldikleri gibi suya iade edildi. Öğlene doğru orada ki balıkçılarla konuşmamız neticesinde o zamanlarda çok fazla balık olmadığını öğrendikten sonra ve merada sayısız saldırgan bir balık olan Müren yakalamamızında etkisi ile Kömür Limanı'ndan ayrılıp, başka meraya geçme kararı aldık.

Geri dönecekken Çanakkale gelip Kabatepe Limanı'ndan olta atmamak olmaz deyip az bir yol daha alıp Limana ulaştık. Limanda akşama kadar bir çok deneme yapmamıza rağmen kayde değer balık alamamıştık. 

Daha sonra Kömür Limanı balık avı maceramızı sonlandırıp zaman kaybetmeden Marmara Ereğli'sinde ki daha önce iyi balık aldığımız meraya dönme kararı aldık. Marmara Ereğli'sine geldiğimizde gece saat 20:00 olmuştu. Arkadaşlarım yemli olta suya atarken ben spin yapmakta ısrarcı oldum. 1 Saat sonra balık oldukça fazla oltalarımıza vurmaya başlamıştı, sarı kanat, çinekop geliyordu.
Bende spinle 1 tane sarı kanat almıştım, kıyıya kadar onu çektim ve önümde ki kayalığın üzerinden aşırırken rapaladan kurtulup suya düşmüştü. Şansı günümde değildim :( Toplamda 8 adet sarı kanat alıp, 2 saat sonunda balık maceramızı çok yorgun olduğumuz için sonlandırdık. 

Hepinize hayırlı avlar.

Üyeler "Kömür Limanı Balık Avı" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın