Kıbrıs Oltası Nedir?

Diğer Malzemeler, Kıbrıs Oltası Nedir?

Kıbrıs Oltası Nedir?

Kıbrıs oltası, genellikle kefal balığı yakalamak için yapılan bir olta türüdür. Üzerinde 10-15 adet iğne bulunan bu olta takımına kurşun bağlanmaz. Herhangi balıkçı malzemeleri satan bir mağazaya gittiğinizde ve Kıbrıs Oltası istediğinizde size bu oltayı vereceklerdir. 

Deniz kıyılarında kurnaz gezinen kefalleri avlamak için kullanılan Kıbrıs Oltası, mantar plaka veya kasnak üzerine sarılır. Yem olarak çoğunlukla ekmek kabuğu veya içi kullanılır. Yem Kıbrıs oltasının mantarına sarılır ve iğneler ekmek kabuğunun her tarafına gelecek şekilde dolanır, dolama bittikten sonra açıkta kalan iğneler ekmek içi ile kapatılır.

Kıbrıs Oltası Nasıl Yapılır?

Kefal yakalamak için kullanılan bu oltanın, aslında Kıbrıs ülkesi ile doğrudan bir ilgisi yoktur. Kıbrıs oltası denilince aklınıza ilk gelen şeylerden kurtulun. Kıbrıs oltası yapımı için, 3-4 numara klipsli, kilitli, fırdöndü bağlayın. 10 ile 15 arası, 4 veya 5 numara galvaniz çapari iğnesi, 30-35 numara misinadan 10 cm’ lik köstekler keserek bağlayın. 10 civarı olta iğnesinin, aralarında iki iğne boyu mesafe kalacak şekilde sıralı bağlanması ve bu olta iğnelerinin de yemin etrafına dikenli tel misali sarılmasıyla işlemi bitirin. 

Kıbrıs Oltası Nasıl Kullanılır?

Kıbrıs oltasını fazla uzağa atmamak gerekir. Mesafeyi 30 -35 metrede sabitleyin. Atış yaptıktan sonra kefal sürülerinin ekmeğin başına gelmesini bekleyin. Mantara koyduğunuz ekmek, suyun üzerine kalacaktır, bu şekilde kefal veya levreklerin oltanıza gelip gelmediğini görebileceksiniz. 

 

Üyeler "Kıbrıs Oltası Nedir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın