Balık Kepçesi Nedir?

Diğer Malzemeler, Balık Kepçesi Nedir?

Balık Kepçesi Nedir?

Balık Kepçesi Nedir?

Balık kepçesi yakalanan balığın denizde veya gölde, tekneden veya kıyıdan avlarda sudan çıkarılmasına olanak veren, genelde bir çubuk ucunda üçgen veya yuvarlak formda, ağ, file veya tül ile bezenmiş yardımcı malzemedir. Avı alırken sudan çıkarmada zorlanıldığı durumlarda veya türünün bilinmediği, zehirli olabilecek bir balığı alırken kullanılmasında fayda vardır.

Balık Kepçesinin Özellikleri Nelerdir?

Kepçenizdeki en önemli özellik sapının kolay kırılabilecek bir materyalden yapılmamış olmasıdır. Avı çıkartırken sapın vs. kırılması durumunda avı kaçırabilirsiniz. İkinci olarak ağ, tül veya filenin sağlam olması, herhangi bir yerinde yırtık olmaması, ava kaçış yolu bırakılmaması açısından önemlidir. Ava gitmeden önce mutlaka kontrol edilmeli herhangi bir deformasyon varsa mutlaka elden geçirilmelidir. Ayrıca yine sap kısmında yalıtkan bir tutamaç olması da elektrikli yılan balığı gibi çarpan balıklardan korunmamıza olanak sağlayacaktır.

Kepçedeki ağın tek veya iki parçalı olması sudaki hareket kabiliyetinizi arttırır. Ayrıca ağın alt tarafına birkaç küçük ağırlık takmanız avın ağ sonuna doğru yönlenmesine olanak sağlayacaktır.

Balık Kepçesi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Balığı kepçe ile alırken çok sığ yerde olmamaya dikkat edilmelidir. Bir miktar suyun içerinden çekmek daha kolay olacaktır. Özellikle gece avlarında misinanın klavuz alınması avın yerinin tespitinde önemlidir. Fakat burada misinayı klavuz alırken dokunmamaya özen göstermeliyiz. Aksi takdirde avı ürkütebilirsiniz.

Ava kepçe gösterildiğinde aşırı tepki vermesi durumunda sakinleşmesi için kepçe çekmeli, av sakinleştikten sonra tekrar denenmelidir.

Son olarak avı kepçeye arkasından almamalısınız. Kesinlikle ilk önce avın kafa tarafı kepçe ağzından geçmeli, avın ağ sonuna doğru yol alması sağlanmalıdır.

Üyeler "Balık Kepçesi Nedir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın