Balık Bulucu (Sonar) Nedir? Nasıl Çalışır?

Diğer Malzemeler, Balık Bulucu (Sonar) Nedir? Nasıl Çalışır?

Balık Bulucu (Sonar) Nedir? Nasıl Çalışır?

Balık Bulucu (Sonar) Nedir?

Bir çok profosyonel balıkçı teknesinde bulunan balık bulucu, denizin 2000-2500 metre derinliğine kadar süzme yeteneğine sahiptir. Cihaz sarı, kırmızı bir renk ile balıkçının monitörüne görüntüyü yansıtır. 

Balık Bulucu, ultrason cihazına benzer bir sistemdir. Denizin dibine yollanan ses dalgaları dipten yansıyarak geri döner, bu ses dalgasının gidip gelme süresinden mesafeyi hesaplar ve o derinliğe ait olan yere bir nokta koyar. Bunun sürekli yapılmasıyla yan yana oluşan noktalardan bir çizgi meydana gelir ve radar böylelikle dibi çizmiş olur.

Cihaz denizin derinliklerinde çalışırken, taş ve kayalık bir alanla karşılaşıldığında ses dalgaları sert yüzeylere çarpınca dönüşleri daha yoğun ve sık olur. Sert yüzeyler için daha çok nokta oluşacağından taşlı bölgelerin ekrana yansıması daha kalın olur.

Balık Bulucu Nasıl Çalışır?

Balık bulucu işinizi kolaylaştırsa da, av yapacağınız bölge ile ilgili bilgi ile balıkların yerlerini keşfetmek size kalmıştır. Bunun için çaba göstermeniz gerekir.

Balık Bulucu yani Deep Sounder olarak da bilinen cihazlar, ses dalgaları ile çalışır. Teknenin altındaki su kütlesine ses dalgası gönderir ve yankı süresini hesaplayarak dip ile ilgili bilgileri ekrana gönderir. Derinlik, dip şekli, boyut ve derinliği gibi bilgileri aktarır.

Balık Bulucu Fiyatları?

Balık Bulucu fiyatları 250 TL ile 10 Bin TL arasında değişmektedir. 

 

Üyeler "Balık Bulucu (Sonar) Nedir? Nasıl Çalışır?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın