Yengeç

Deniz Canlıları, Yengeç

Yengeç

Yengeç (Decapoda)

Yengeç on bacaklılar ailesinden kabuklu türlerin tamamına verilen addır. Genel olarak her yengecin çok kısa bir kuyruğu vardır. Karın kısmı ise göğüs bölgesinin alt tarafındadır. Bir çift kıskaç ve kalın zırhlı bir kabuğa sahiptirler. Yengeçler dünyadaki tüm denizlerde, tatlı sularda ve bazı türleri de karada yaşayan geniş bir habitata sahiptirler. Büyüklük olarak, santimetreden daha küçük bezelye yengecinden bir bacağı 4 metreyi aşan örümcek yengecine kadar, oldukça çeşitlilik gösterirler.

Yengeçlerin beş çift bacağı vardır ve ön iki bacağı kıskaçlı olduğu için yürüme işleminde kullanılmazlar. Bacaklarının hareket yönü öne-arkaya yerine yana olduğu için yengeçler yan yan yürürler.

Yengeçlerde insanlardaki gibi damarlarda süregelen bir kan dolaşım sistemi yoktur. Bunun yerine açık kan dolaşımı mevcutturç

Yengeçlerde cinsiyet ayrımı oldukça belirgindir. Erkek yengeçlerin karın bölgeleri dişi yengeçlere oranla daha dardır. Dişi yengeçlerin ise karın bölgeleri daha geniştir ve çok sayıda yüzme görevinde yardımcı eklemler olan pleopadları mevcuttur. Üreme esnasında döllenen yumurtaları dişi yengeç taşır, yumurta ve yavrular dişi yengecin karın bölgesine yerleşirler.

Hem etçil hem otçul olan yengeçler çoğunlukla yosunlar ile beslenirler. Bunun haricinde yumuşakçalar, bakteriler, tortular, diğer deniz kabukluları ve solucanlar gibi avlarla da beslenirler.

Yengeç eti, ülkemizde yakın zamanda tüketilmeye başlamış olsa da dünya genelinde oldukça rağbet gören bir besindir. Eti tavuk etine benzer fakat çok daha fazla protein içerdiği için tavuk etinden daha fazla yararlıdır. Ayrıca besin değerlerinde omega 3 vitamini de bulunmaktadır. Yengeç etinin sedef hastalığı, kireçlenme gibi rahatsızlıklara iyi geldiği tespit edilmiştir.

 

Üyeler "Yengeç" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın